Урожайність зернових культур
32

Розділ 3. Кореляційно-регресійний аналіз урожайності зернових культур

3.1. Визначення показників звязку при прямій парній залежності

 

Визначення реальної дійсності показує, що практично кожне суспільне явище перебуває в тісному зв’язку і взаємодії з іншими явищами, якими б випадковими вони не здавалися на перший погляд.

Наприклад, рівень урожайності сільськогосподарських культур залежить від множини природних і економічних факторів, тісно пов’язаних між собою.

Досліджуючи зв’язки між ознаками, треба виділити насамперед два види зв’язків:

1)    функціональний (повний);

2)    кореляційний (статистичний) зв'язок.

Функціональним називають такий зв'язок між ознаками, при якому кожному значенню однієї змінної (аргументу) відповідає строго визначене значення другої змінної (функції).

Кореляційний зв'язок – це такий зв'язок між змінними величинами,при яких числовому значенню однієї з них відповідає кілька значень інших. Кореляційний зв'язок є неповним, він проявляється при великій кількості спостережень, при порівнянні середніх величин результативної і факторної ознак.

Кореляційний зв'язок виражається відповідними математичними рівняннями.

Розрізняють прямолінійний і криволінійний, прямий і зворотний, простий (визначення взаємозв’язків між двома ознаками) і множинний (визначення взаємозв’язків між трьома і більшою кількістю ознак) кореляційні зв’язки.

За допомогою кореляційного аналізу вирішують два основних завдання: