Оцінка ефективності міжнародного інвестиційного проекту
33

Суть NPV – чистий дохід, який принесе проект з урахуванням дисконтування. Інакше кажучи це теперішня вартість грошових потоків мінус теперішня вартість грошових відпливів.

Основною перевагою застосування даної методики є врахування всіх витрат і надходжень на весь строк дії проекту і зміни вартості грошей у часі, що досягається дисконтуванням щорічних грошових надходжень, які генеровані інвестиціями. Проте дана методика не є ідеальною. Вона має ряд істотних недоліків, які зменшують її практичну цінність. Найсуттєвішим недоліком NPV, як і взагалі всієї методики (оскільки інші її показники – похідні від NPV), є необхідність прогнозування періоду дії проекту. Загальновідомо, що немає таких науково обґрунтованих методів, які дозволяють визначити строк дії інвестиційних проектів з точністю до 1 року (8 чи 9 років, 19 чи 20 і т.д.). Суб’єктивний вибір строку дії проекту дозволяє обґрунтовувати «потрібну» оцінку ефективності проекту, але не забезпечує об’єктивної оцінки його дійсної ефективності. Також показнику NPV притаманне внутрішнє протиріччя: з одного боку врахування всіх змін витрат і надходжень за весь період, а з іншого – неможливість передбачити всі ці зміни. [3]

Спрощуючи суть NPV, його можна визначити як суму дисконтованих за роками чистих грошових надходжень за винятком усіх грошових відпливів – витрат, виплат податків.

Якщо прогнозується, що інвестиція I0 протягом n років приноситиме річні потоки платежів розміром CF1, CF2, …, CFn, то чиста приведена вартість буде розраховуватись за наступною формулою:

 

, (2.5)

 

де CFtнадходження грошових коштів за період t;

kдисконтна ставка;

nтривалість проекту;