Оцінка ефективності міжнародного інвестиційного проекту
5

РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ АНАЛІЗУ ІНВЕСТИЦІЙНИХ ПРОЕКТІВ

 

1.1 Поняття інвестиційного проекту

 

Ще на ранніх етапах розвитку цивілізації виникла потреба в виділенні частки ресурсів для забезпечення виживання в майбутньому. З часом у зв’язку з ростом потреб і технічних можливостей, розширенням альтернатив виникає проблема оптимального розподілу обмежених інвестиційних ресурсів. Поступово все більш необхідною стає ретельна підготовка планів і програм розвитку, в яких чільне місце займають інвестиційні проекти. Саме тому і виникає необхідність проведення серйозних досліджень інвестиційних проектів.

В самому загальному розумінні інвестиціями є грошові кошти, цільові банківські вклади, паї, акції і інші цінні папери, технології, машини, обладнання, ліцензії, кредити, інтелектуальні цінності, які вкладаються в об’єкти підприємницької діяльності з метою отримання прибутку (доходу) і досягнення позитивного соціального ефекту [8, с.63].

За умов централізованого управління економікою застосовувався термін капітальні вкладення, тобто фінансові кошти, які витрачалися на будівництво нових і реконструкцію, розширення і технічне переобладнання діючих підприємств, на житлове, комунальне і культурно-побутове будівництво. Таке визначення має затратний характер, що звужує область інвестування лише до вкладень в збільшення і вдосконалення основних фондів. Тобто в умовах планової економіки інвестиції виступали у вигляді затрат, які відрізнялись від поточних витрат лише тим, що мали одноразовий характер. В ринковій економіці під інвестиціями традиційно розуміють процес вкладання коштів в будь-якій формі для отримання доходу чи певного ефекту.

Говорячи про інвестиційний проект під цим поняттям варто розуміти капіталовкладення з метою подальшого отримання доходу. У «Методичних рекомендаціях з оцінки ефективності інвестиційних проектів і їх відбору для фінансування» наводиться таке визначення інвестиційного проекту: інвестиційна діяльність – справа, діяльність, захід, який передбачає здійснення комплексу будь-яких дій, що забезпечують досягнення певних цілей (отримання певних результатів) [