Антикризове управління підприємством
75

1. Мета. Наприклад, «Розробка комплексу антикризових заходів на основі діагностики ситуації, що склалася на підприємстві».

2. Ситуація: конкретний опис наявної ситуації зі схемами, цифрами, графіками (обсяг 3—5 с.).

3. Проблеми: опис проблем, з якими зіткнулось керівництво в ситуації, що описується (1—2 с.).

4. Рішення: опис рішень, прийнятих керівниками організації з розв’язання проблем (1—2 с.).

5. Питання до ситуації: 3—5 питань мають відповідати явищам, що описуються. Ситуація має давати змогу відповісти на поставлені запитання.

Примітка. Описуючи ситуацію, необхідно орієнтуватись на теоретичні концепції та моделі, які розглядались на лекціях. Для розгляду ситуації доцільно використовувати конкретні моделі, етапи, формули і т. ін.

4. Розгляд кейса

Розгляд кейса може відбуватись:

а) в усній формі в аудиторії;

б) у письмовій формі у вигляді домашнього завдання.

А. Розгляд кейса в аудиторії передбачає:

Індивідуальну
підготовку

(домашня робота)

Групове
обговорення
(в аудиторії)

Пленарне
обговорення та підбиття підсумків (в аудиторії)

Індивідуальна підготовка передбачає:

·  ознайомлення з кейсом для вивчення ситуації та допоміжних матеріалів (рекомендованої літератури за темою кейса) з метою визначення того, які рішення та з яких позицій (наприклад, посадової особи) треба прийняти, щоб розв’язати проблеми, які є в кейсі;

·  уважне ознайомлення з інформацією, що міститься в кейсі, та з вказівками викладача щодо розгляду ситуації;

·  знаходження альтернативних рішень під час відповіді на запитання, які є в матеріалах кейса (з відповідними розрахунками, якщо це дозволяє матеріал);

·  вибір найбільш прийнятних із погляду студента рішень (обґрунтування критеріїв вибору та самого рішення);

·  розробка аргументації для доповіді під час обговорення кейса в аудиторії з широким застосуванням теоретико-методоло­гіч­них матеріалів за темою.

Групове обговорення передбачає аналіз варіантів рішень, які були cформовані у період індивідуальної підготовки та вибір найбільш раціонального із запропонованих.

Групове обговорення може проводитись у два етапи.

Перший етап — з’ясування цілей обговорення, змісту ситуації, процедури та регламенту. Викладач перевіряє знання студентів із проблематики курсу та ознайомленість із матеріалами кейса, наявність індивідуальних рішень (5—10 хв).

Другий етап — формування груп (3—5 осіб у кожній), обговорення у групі індивідуальних рішень та вибір кожною групою критеріїв вибору рішень. Група здійснює вибір та колективне обговорення кожного із запропонованих шляхів розв’язання проблеми кейса, готує доповіді та доповідачів для пленарного засідання. При цьому кожний член групи має змогу зробити внесок до рішення групи (30—40 хв).

Пленарне обговорення та підведення підсумків проходить у вигляді конференції (чи наради), де генеруються ідеї та відбуваються обмін ними. Усе це сприяє кращому розумінню проблем та пошуку колективного рішення (рішень). Від кожної з груп виступає доповідач (можуть бути співдоповідачі, якщо так вирішила група), йому ставлять запитання, і він має захистити свою думку від критики опонентів.

На підставі обговорення формуються рішення, які можуть бути оформлені як плани роботи, організаційні документи
різного типу, протоколи намірів, тощо (залежно від змісту
кейса).

Наприкінці заняття викладач формулює підсумкове рішення, що є основою для оцінок (20—30 хв).

Б. Письмовий розгляд кейса може бути застосований як завдання для перевірки знань за окремою темою та завдання для блочно-модульного контролю знань студентів (залежно від змісту кейса).