Фінансове забезпечення установ охорони здоров’я
11

1.3. Джерела фінансового забезпечення медичних установ

 

 

 

Друга група проблем, що розглядається в роботі, пов’язана із дослідженням джерел фінансових ресурсів медичних закладів в сучасних умовах.

Проблема формування фінансових ресурсів медичних закладів, сьогодні і надалі в основному повинна розглядатись через призму бюджету. 

За способом фінансування медичних закладів в світовій практиці умовно можна виділити три групи систем: державні (бюджетні), системи соціального медичного страхування та приватні. На думку вітчизняних закладів, медичні заклади та їх структурні підрозділи залежно від надходжень фінансових ресурсів  необхідно розподіляти на такі, що: повністю або частково утримуються за рахунок бюджетних асигнувань та знаходяться на повному госпрозрахунку та самофінансуванні. По іншому. В залежності від фінансової участі населення в одержанні медичних послуг, можна відмітити медичну допомогу  повністю безплатну, частково платну та повністю платну.

Аналіз економічної діяльності закладів охорони здоров’я за попередні роки свідчить про те, що галузь працює в умовах гострої нестачі бюджетних коштів. Асигнування, визначені за планом, не відповідають реальній потребі  медичних установ.

Загальна сума заборгованості закладів охорони здоров’я місцевого підпорядкування має тенденцію до збільшення. Дійсно, у державній системі охорони здоров’я в останні роки відчутний дефіцит коштів. Бюджетне фінансування лікувально-профілактичних закладів, наприклад здійснюється у вкрай обмежених розмірах, що значно ускладнює їх функціонування.                                                   

З скрутного становища існує вихід. Він у раціональному використанні коштів, з цією метою міністерство здійснило ряд термінових заходів.

Так, уже скорочено державні витрати шляхом приведення мережі, штатів та контингентів із відповідності до реальних коштів, передбачених у Державному бюджеті на їх утримання. Видано наказ про посилення контролю за використанням асигнувань по фонду оплати праці, проаналізовано динаміку зростання чисельності  населення. Підготовлено також наказ для закладів охорони здоров’я, що фінансуються з Державного бюджету, де визначено по кожному закладу ліміт чисельності, який забезпечений плановим фондом сплати праці до кін