Етика ділового спілкування
18


Взуття ділової жінки не підлягає строгим правилам (це може бути все крім спортивного взуття). Сумки ділової жінки не повинні нагадувати господарські, але й портфелі теж не рекомендуються. Прикрас на жінці повинно бути якомога менше, і підібрані вони мають бути зі смаком. Взагалі ділова жінка може дозволити собі прикраси лише після 18 години.

Зовнішній вигляд ділової людини повинен свідчити, що вона не ганяється за модою, але поважає її основні вимоги. І основне правило: одяг повинен бути високої якості і переважно з натуральної сировини.

Сувеніри та подарунки. Вибираючи сувенір, треба пам’ятати, що він символізує виключно бажання засвідчити увагу, доброзичливість та повагу до ділового партнера. Тому неетично дарувати дорогі речі (вони спонукають партнера відповідати тим самим). Добираючи подарунок, пам’ятайте, що ця річ має відповідати смакові та вподобанням гостя і нагадувати йому про сам факт спілкування.

Сувенір старанно упаковують і, якщо вручають заочно, то вкладають у нього візитку. Під час прийому делегацій слід вручати сувеніри або після першої зустрічі, або наприкінці останньої.

В якості сувенірів можуть бути подаровані квіти. На офіційних церемоніях можна дарувати троянди, гладіолуси, тюльпани, гвоздики, гіацинти, але ні в якому разі не можна дарувати жоржини, іриси, польові квіти.

Букети дарують невеликі, має бути непарне число квітів. Великі букети дарують в особисто урочистих випадках.

До ювілейних дат дарують, якщо це не суперечить звичаям, хризантеми, бузок, гладіолуси, троянди, гвоздики.

Траурні букети складають із парного числа квітів темного кольору: темно-червоні троянди, гладіолуси, жоржини.

Чоловікам дарують квіти з великими головками, жінкам – з меншими, а дівчаткам – квіти в бутонах.

Букети несуть загорнутими, квітами вниз, а коли дарують, тримають у лівій руці квітами догори. На вулицях квіти дарують в упаковці, а в приміщенні обов’язково розпаковують.

Етикет за столом. На прийомах (сніданок, обід, вечеря) звичайно користуються столовими приборами. Основні види столових приборів:

Ложки:

-   столова для супу,

-   десертна (за розмірами дещо менша від столової) для таких страв, як каша, суп у чашці, десерт, фрукти;

-   чайна – для рідких страв, що подаються в чашках, а також для яєць, грейпфрутів та фруктових коктейлів,

-   кавна за розмірами вдвоє менша від чайної,

-   ложка з довгою ручкою – для охолодженого чаю та напоїв, що подаються у високих склянках.

Виделки:

-   велика обідня – для м’ясних страв,

-   мала – для закусок та десертів,

-   рибна – для рибних страв,