Етика ділового спілкування
30


Тема 6. ІНДИВІДУАЛЬНА БЕСІДА ЯК ФОРМА ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ

Функції, види, характеристика та етапи індивідуальної бесіди.

Підготовка до бесіди як умова її результативності.

Встановлення контакту в бесіді.

Орієнтування в ситуації та людях.

Обговорення проблеми, прийняття рішення і вихід із контакту.

Функції, види, характеристика та етапи індивідуальної бесіди. Найпоширенішою формою спілкування є бесіда. Дані психологічних досліджень свідчать, що успішне її проведення сприяє підвищенню продуктивності праці на 2-12%.

Бесіда – це форма спілкування з метою обміну думками, інформацією, почуттями тощо. Вона сприяє також активізації зусиль партнерів для забезпечення співробітництва та впливу одне на одного.

Орієнтовно можна назвати такі функції бесіди:

–   обмін інформацією;

–   формування перспективних заходів і процесів;

–   контроль і координація вже розпочатих дій;

–   взаємне спілкування людей під час виконання виробничих завдань;

–   підтримання ділових контактів на рівні виробничих підрозділів, регіонів, держав;

–   пошук, висунення і оперативна розробка робочих ідей;

–   стимулювання людської думки в новому напрямку;

–   розв’язання етичних проблем, що виникли в якійсь ситуації, та ін.

Існують різні види бесід. Якщо за основу класифікації взяти мету спілкування та зміст бесіди, то можна виокремити бесіди ритуальні, глибинно-особисті та ділові.

Під час ритуальних бесід люди спілкуються дотримуючись певного мовленнєвого етикету. Як правило, ці бесіди характерні для обрядів, звичаїв будь-якої спільноти людей.

Глибинно-особистісні бесіди, як правило, характерні для спілкування між близькими людьми – рідними, коханими, дітьми, друзями тощо. Основна особливість таких бесід полягає в тому, що саме в них найповніше виявляються і реалізуються наші гуманістичні комунікативні установки та моральні норми.

Предметом ділових бесід, як правило, є конкретне діло чи справа. Серед ділових бесід розрізняють інформаційні – у “конкурентній ситуації”; “під тиском співрозмовника”; з метою викладу своєї позиції. Виходячи з професійної спрямованості розрізняють бесіди управлінськи, педагогічні, правові, медичні тощо.

Залежно від кількості учасників, бесіди поділяються на індивідуальні і групові.

Індивідуальна бесіда – це діалог двох співучасників, які є значущими одне для одного і прагнуть (обоє або один) досягти певної мети. Індивідуальна