Міжнародна економічна діяльність України
190

·  установлення порядку стандартизації, сертифікації та ліцензування в галузі туризму, відповідно з міжнародними, зокрема європейськими, критеріями якості;

·  міжнародно-правове забезпечення сприятливих умов розвитку туризму в Україні — розв’язання питання щодо участі (членства) України в міжнародних спеціалізованих організаціях, об’єд­наннях та структурах, підписання та реалізація двосторонніх між­державних, міжурядових домовленостей щодо туризму;

·  узгодження завдань розвитку туризму з цілями охорони навколишнього середовища, збереження біологічних видів та ланд­шафтів.

Згідно з оцінками, які містяться у Додатку № 5 до Програми розвитку туризму в Україні до 2005 р., рівень туристичних відвідувань України на 2005 р. становитиме до 4 млн осіб. Головними партнерами України тут є Російська Федерація — очікувана кількість відвідувань 1 000 000 осіб, Республіка Молдова — 420 000, Республіка Білорусь — 400 000 осіб, Республіка Польща — 380 000 осіб, Республіка Югославія — 330 000 осіб, Угорська Республіка — 300 000 осіб, Румунія — 110 000 осіб, Республіка Болгарія — 95 000, Словацька Республіка — 78 000 осіб, Федеративна Республіка Німеччина — 60 000 осіб, Республіка Узбеки-
стан — 50 000 осіб, Сполучені Штати Америки — 36 000 осіб, Республіка Грузія — 32 000 осіб.

Поступово, в міру економічного піднесення, зростатиме кількість українців, які виїжджатимуть з туристичними цілями за кордон. Характерними цілями таких виїздів є літній відпочинок на морі (у Туреччині, Болгарії та колишніх республіках Югославії — дешеві тури, в Італії, Іспанії, Греції, на Кіпрі та на екзотичних островах — більш дорогі). Популярністю користуються найбільш відомі європейські столиці та великі культурно-історичні центри. Частішають виїзди за кордон з науково-навчальними цілями.

У цілому в Україні є хороші можливості для активного розвитку міжнародного туризму як однієї зі складових загального механізму міжнародної економічної діяльності, але потрібно, як це зазначається в Законі України «Про туризм», забезпечити раціональне використання та збереження туристичних ресурсів, становлення туризму як високорентабельної галузі економіки України, створення ефективної системи туристичної діяльності для забезпечення потреб внутрішнього та іноземного туризму.

Резюме

Міжнародний туризм — вид послуг, який динамічно розвивався протягом другої половини ХХ і на початку ХХІ ст. Його основні «потоки» прив’язуються до природно-кліма­тичних місцевостей з умовами, придатними для відпочинку та лікування, культурно-історичних центрів та пам’яток, а також до значних науково-виробничих центрів, які є осередками технічного прогресу.

Міжнародний туризм дає змогу відносно швидко акумулювати кошти для здійснення інвестицій, розв’язання соціальних та екологічних проблем. Він є тим видом економічної активності, котрий, як правило, характеризує високі індекси гуманітарного розвитку об’єктних країн у найширшому їх розумінні — наявності цікавих та збережених належним чином об’єктів культури, сприятливого для життя людини ста­ну комунального забезпечення, природного середовища та ін.

Україна має великий потенціал розвитку туристичної галузі. Це пов’язано як зі сприятливими кліматичними умовами на півдні, наявністю видовищних гірських краєвидів, ландшафтів, цілющих природних місцевостей (джерел), так і культурно-історичними об’єктами, науково-технічним потенціалом. Але розвиток туристичної галузі значною мірою залежить від цілеспрямованих організаторських зусиль, початкових інвестицій, причому відповідні адміністративні та регулюючі обов’язки розподіляються між різнорівневи-
ми органами влади — центральними, регіональними та місцевими.

Зростання добробуту населення, а в перспективі — формування масового «середнього класу» є важливими факторами збільшення відвідувань як внутрішніх, так і закордонних туристичних об’єктів.