Міжнародна економічна діяльність України
523

Додаток 13

Проекти Світового банку в Україні

Можливості для участі неурядових організацій*

Стратегія Світового банку з питань допомоги Україні

Нову Стратегію Світового банку з питань допомоги Україні (далі Стратегія) було підготовлено спільно з урядом України та на підставі консультацій з понад 200 українськими неурядовими організаціями (НУО), депутатами Верховної Ради, представниками приватного сектору та іншими заінтересованими сторонами.

За підтримки уряду України в Києві та регіонах було організовано низку круглих столів. Ці дискусії зосереджувались навколо основних питань здійснення програми реформ: боротьби з бідністю, людського розвитку, соціального забезпечення, захисту довкілля, ефективного управління та боротьби з корупцією. Учасники круглих столів висловили бажання взяти активну участь у підготовці, впровадженні та моніторингу програм Банку в Україні.

Одним із зобов’язань, взятих на себе Всесвітнім банком під час обговорення Стратегії, було розроблення інформаційного бюлетеня з переліком можливих варіантів участі НУО в проектах Світового банку.

НУО можуть відігравати важливу роль у проектах Світового банку в Україні, забезпечуючи врахування думки місцевого населення, сприяючи участі місцевих громад у цих проектах, поширюючи їхню дію на найбідніші верстви та впроваджуючи гнучкі новаторські підходи. Тому Банк заохочує уряд України та співробітників Банку консультуватися з НУО і залучати їх у разі потреби до підтримуваних Банком проектів, включаючи економічні та секторальні дослідження, та до всіх етапів роботи над проектами — ідентифікації, розроблення, впровадження, а також моніторингу та оцінювання.

Заохочуючи до співпраці з НУО, Світовий банк прагне: а) підвищити ефективність підтримуваних ним проектів, передусім тих, що спрямовані на зниження рівня бідності та збереження довкілля; б) сприяти кращому розумінню громадськістю діяльності Банку; в) заохочувати створення сприятливого середовища для участі НУО в розвитку держави; г) більше залучати НУО до процесу прийняття рішень, здійснення досліджень та розроблення стратегій Всесвітнього банку з питань допомоги країнам.

Обмін інформацією

Команда Світового банку, що працює по Україні, започаткувала також електронний дискусійний форум з питань програми допомоги Україні www.worldbank.org/iikramecas, який дає можливість представникам громадських організацій висловити свої зауваження та пропозиції щодо шляхів реалізації цієї програми.

Співпраця у сфері операцій Банку

НУО можуть брати участь у підтримуваній Світовим банком діяльності по-різному — наприклад, як неофіційні радники, консультанти, чи установи, що допомагають впроваджувати проекти.

Партнери з числа НУО обираються на конкурентній основі, відповід-
но до конкретної кваліфікації та досвіду, що потрібні для виконання пев-
ного завдання. При відборі партнерських НУО враховуються такі основні фактори:

а) надійність: прийнятність для учасників проекту та Уряду;

б) компетентність: відповідна кваліфікація та досвід, стаж діяльності;

в) знання місцевих особливостей;

г) представництво: зв’язки на місцевому рівні;

д) управління: ефективний внутрішній менеджмент, прозорість, фінансова звітність, дійовість;

е) правовий статус;

є) інституційний потенціал: істотні обсяги операцій, наявність приміщень та устаткування.

Хоча відповідальність за рішення щодо участі НУО у реалізації кредитних проектів бере на себе уряд України, Банк може надавати допомогу уряду у визначенні та оцінці партнерських НУО і сприяти залученню НУО впродовж повного циклу проекту.

Позики та гранти

· АГРАРНИЙ СЕКТОР

Проект з удосконалення реєстрації прав власності

Сума: 100 млн дол. США. Затвердження Радою директорів: лютий 2002 р.

Проект підтримує впровадження реєстрації прав власності на нерухомість у сільській місцевості та містах через надання технічної допомоги, організації навчання та інвестування в обладнання і матеріально-технічні засоби. Цей проект надає допомогу в розробленні стратегії реєстрації землі та сприяє інституційному зміцненню на національному і регіональному рівнях, переоснащенню Національного управління картографії й допомагає створити та утримувати органи реєстрації землі та власності.

Можливості для участі НУО

Цей проект може становити інтерес для організацій, діяльність яких пов’язана з реєстрацією нею прав власності та питаннями застави на нерухомість і які можуть бути заінтересовані участю в:



* За даними представництва Всесвітнього банку в Україні. — www.worldbank.org.ua.