Графічний дизайн: Розробка системи знаків візуальної комунікації
11

Сукупність тих чи інших форм збагачує художній образ, дає йому різнобічну емоційну характеристику, ускладнює асоціативний лад. Але не можна сказати, що використання більш простих форм і меншої їх кількості призводить до створення менш значущих творів.

Необхідно підкреслити, що саме виразність форми є тим основоположним фундаментом, на якому буде триматися вся будівля образу, що зображується. Відчувши вплив форм на глядача, дизайнер у своїй роботі зазвичай активно використовує такі прийоми, як стилізація і трансформація. Вони дозволяють через реально існуючі, предмети, і їх форми передати той чи інший образ. Стилізація – це один із прийомів візуальної організації образного вираження, при якому виявляються найбільш характерні риси предмета і відкидаються непотрібні деталі [13, с. 49]. Трансформація – це зміна форми предмета, тобто трансформування її в необхідну сторону: округлення, витягування, збільшення або зменшення в розмірі окремих частин [Там само].

Виразність форми залежить від знайденого силуету. Робота над силуетом є одним з найважливіших етапів у створенні знаку та може бути вираженим плямою, лінією або контуром. Силует може бути виконаний темною плямою на світлому фоні або, навпаки, світлим на темному. Контраст для прочитання форми, є обов'язковим, він може бути виражений в тоні, кольорі, фактурі, виявлений освітленням. Також треба зазначити, що форма буває не тільки плоскою, але і об'ємною. Тому, працюючи над виразністю об'ємної форми, треба враховувати її подальше сприйняття. Особливе значення для додання виразності піктографічним знакам набувають пропорції форми. Для розкриття образу знаку важливі не тільки пропорції цільної форми знаку, але і його частин.

Таким чином можна сказати, що історичні аспекти знакової символіки безпосередньо пов'язані з розвитком суспільства, слугували інструментом спілкування та передачі тієї чи іншої інформації. У нашому сучасному цифровому житті піктографічні знаки знову набувають актуальність, так як вони активно використовуються в Інтернеті, навігації, мобільному зв’язку, рекламі та поліграфії.