Аудит заробітної плати
47

4.3. Організація проведення аудиту

З'ясувавши метод організації перевірки та кілъксть необхідних аудиторських про­цедур, які дадуть можливість встановити об'єктивну істину щодо інформації з питань дотримання трудового законодавства та розрахунків з оплати праці, виконавець ауди­ту складає робочу програму. Робоча програма повинна охоплювати такі питання:

1) перевірка наявності внутрішніх нормативних документів, що регулюють тру­дові відносини на підприємстві;

2) відповідність встановлених державою гарантій i компенсац1й щодо праці і її оплати у внутрішніх нормативних документах чинному законодавству;

3) дотримання на підприємстві встановлених державою гарантій i компенсацій щодо праці i її оплати;

4) перевірка вхідних залишків у розрахунках з оплати праці;

5) перевірка реальності операцій по заробітній платі, відображених в    обліку;

6) перевірка повноти відображення в обліку операцій по заробітній платі;  

7) перевірка правильності нарахувань на заробітну плату та утримань із неї;

8) перевірка своєчасності видачі заробітної плати;

9) перевірка правильності бухгалтерського обліку заробітної плати;

10) перевірка достовірності залишків, відображених у фінансовій звітності підприємства, стану розрахунків iз заробітної плати та з державними цільовими фондами.

   Перевірку основного етапу аудиту бажано розпочати зi встановлення реальності вхідного залишку незалежно від того, хто за договором несе відповідальність за йо­го достовірність.

    Для цього необхідно зіставити залишок на кінець попереднього періоду (з регістрів і форм звітності за попередній період) iз залишком на початок звітного періоду (з регістрів і форм звітності звітного періоду). На практиці відомі факти неправиль­ного перенесения залишків як помилково, так i навмисно. Перевірку відповідності вхідних залишків оформлюють у робочому документі.