Аудит заробітної плати
5

Заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні в терміни, встановлені колективним договором, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів. Якщо термін видачі заробітної плати збігається з вихідним або святковим днем, заробітна плата повинна виплачуватися напередодні (ст. 115 КЗпП).

Під час кожної виплати заробітної плати працівнику повинно бути повідомлено такі дані стосовно оплачуваного періоду:

  загальна сума заробітної плати за видами виплат;

  розміри та підстави відрахувань і утримань із заробітної плати;

  сума заробітної плати, що підлягає виплаті.

Власник (керівник) зобов'язаний видавати працівнику за його вимогою довідку про роботу на даному підприємстві із зазначенням спеціальності, кваліфікації, часу роботи і розміру заробітної плати.

Структуру колективного договору регламентовано Законом України від 01.07.93 р. № 3356-ХІІ «Про колективні договори та угоди». Головною

вимогою до умов, що включаються до колективного договору, є те, що вони не можуть погіршувати становище працівників порівняно з нормами чинного законодавства.

Згідно із Законом України «Про оплату праці» держава здійснює регулювання зарплати працівників підприємств усіх форм власності і господарювання шляхом установлення розміру мінімальної заробітної плати, інших державних норм і гарантій, умов і розмірів оплати праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, керівників державних підприємств, а також через оподаткування доходів працівників.

Державне регулювання оплати праці полягає передусім у визначенні і перегляді розміру мінімальної заробітної плати й умов, які впливають на її величину. Мінімальна заробітна плата встановлюється у розмірі, не нижчому за вартісну величину межі малозабезпеченості в розрахунку на працездатну особу.