Аналіз та планування поточних витрат підприємства
17

РОЗДІЛ 2. АНАЛІЗ ПОТОЧНИХ ВИТРАТ ПІДПРИЄМСТВА

2.1. Аналіз розміру та рівня поточних витрат підприємства

 

Основним принципом формування витрат є відповідність їх дохо­дам. Для визначення фінансового результату порівнюють доходи звітного періоду з витратами, що були здійснені для отримання цих доходів. При цьому доходи і витрати відображаються в момент їх ви­никнення, незалежно від дати надходження активів.

Витрати підприємства формуються в процесі використання ре­сурсів при здійсненні певної його діяльності. Вони мають різну цільову спрямованість, але найбільш загальним і принциповим є поділ їх на операційні, фінансові, інвестиційні та надзвичайні витра­ти, а також податок на прибуток і дивіденди.

В процесі господарської діяльності формуються витрати підприємства в цілому та його структурних підрозділів. Витрати підприємства в цілому визначаються як сума зменшення вартості активів або зменшення власного капіталу (збиток). Джерелом покриття витрат підприємства є його доходи, які збільшують вартість активів на суму витрат, здійснених для отримання цих доходів, і суму одержаного чистого прибутку [22].

Об'єктами аналізу витрат підприємства є наступні показники:

˗         собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) та інших активів;

˗         адміністративні витрати;

˗         витрати на збут;

˗         витрати від операційної, фінансової, інвестиційної діяль­ності, надзвичайних подій, податку на прибуток, виплати дивідендів, покриття збитків;

˗          витрати на 1 грн. чистого доходу;

˗         операційні витрати за елементами витрат;

˗         окремі елементи та статті витрат;

˗         співвідношення: витрати → чистий дохід → прибуток.

З огляду на це, основна мета економічного аналізу у сфері вит­рат — моделювання оптимального співвідношення між споживчою вартістю (чистим доходом) від об'єкта витрат і