Інтелектуальні ресурси України
16

надання їм певних визначених, обмежених у часі прав, що дозволяють контролювати використання результатів їх творчої діяльності [1 с.5].

Питаннями розвитку інституту інтелектуальної власності в Україні займаються також такі громадські організації, як Всеукраїнська асоціація патентних повірених, Всеукраїнська асоціація інтелектуальної власності; Всеукраїнська асоціація авторських і суміжних прав, Товариство винахідників і раціоналізаторів України, Українська асоціація власників товарних знаків України тощо.

Важливим напрямом у роботі Державного підприємства "Український інститут промислової власності" протягом 2013 року стала тісна співпраця та обмін досвідом з патентними відомствами інших країн. Зокрема, у березні підприємство відвідала делегація представників Відомства інтелектуальної власності Чорногорії. Гості обговорили з українськими фахівцями досягнення в роботі, особливості експертизи заявок на об’єкти промислової власності, інформаційно-технічного забезпечення, правового забезпечення експертизи,адміністративно-організаційні питання тощо. Навесні до України завітали представники Ізраїльського патентного відомства – відбувся активний діалог з фахівцями ДП "УІПВ.

Також у грудні в рамках робочого візиту з метою обміну досвідом український заклад експертизи відвідали представники Державного агентства з інтелектуальної власності Республіки Молдова (AGEPI ) [12 с.123].

У 2013 році продовжувалася дослідна експлуатація системи електронного подання заявок на ОПВ відповідно до Наказу Державної служби від 2 січня 2013 року № 04-Н"Про продовження функціонування системи подання електронних заявок на об’єктиправа інтелектуальної власності". Однією з переваг системи електронного подання заявок є її цілодобове функціонування.

У звітному році спостерігалася позитивна динаміка подання заявок на винаходи та знаки для товарів і послуг в електронному вигляді, кількість заявок зросла  відповідно на 18 % та 10 %. Кількість заявок на корисні моделі зменшилася на 16 % (табл. 2.1) [23 с.29].

Якщо у попередні десятиліття в діяльності людини превалювали фізичні контакти із сировиною, інструментами і машинами, то сьогодні успіх виробничої