Інтелектуальні ресурси України
29

капіталу країни. В Україні витрати на виконання наукових та науково-технічних робіт в першому півріччі 2013 року становили 5104,2 млн. грн., а за аналогічний періоді 2012 року – 4568,7 млн. грн. [5].

В першому півріччі 2013 року Україна збільшила витрати на освіту на 2,7% порівняно з аналогічним періодом минулого року, тобто витрати на освіту у 2013 році склали 15611 млн. грн.

Отже, спостерігається збільшення інвестицій в інтелектуальний капітал країни, що показує позитивну динаміку. Але видатки на освіту в Україні порівняно з розвинутими країнами світу недостатні. Необхідно врахувати досвід цих країн в розвитку фінансування інтелектуального капіталу [22 c.36].

У світі вже визнана ключова роль патентів у стратегії економічного зростання країни. Так кількість поданих заявок на видачу патентів у всьому світі в 2013 р. зросла на 7,8%, тим самим темпи зростання перевищили 7% протягом другого року поспіль. А кількість поданих заявок на корисні моделі, промислові зразки та реєстрацію товарних знаків зросло на 35%, 16% і 13,3% відповідно. В свою чергу, Всесвітній економічний форум складає рейтинг країн світу за кількістю патентних заявок. Рейтинг вказує на лідерів у науковій діяльності, пошуках нових ідей у технічному вирішенні завдань, що виражається у кількості заявок на отримання охоронних документів своєї інтелектуальної власності (Табл.3.1).

Аналізуючи рейтинг можна відзначити, що Україна знаходиться у першій чверті рейтингу та її показник значно вищій ніж у таких постсоціалістичних країнах як Білорусь, Молдова Таджикистан та ін. Однак, необхідно вказати на відносність цієї позиції у рейтингу. Так кількість патентних заявок в Україні в 100 разів менша за лідера рейтингу – Китай. Перші п'ятнадцять позицій займають саме економічно розвинені країни. Можна зробити висновок, що країни, володіючи найвищими технологічними укладами у світі, продовжують свій економічний розвиток, активно шукаючі нові можливості вдосконалення виробництва. Аналізуючи впровадження нових технологічних процесів треба відзначити частку із них маловідходних, ресурсозберігаючих і безвідходних, яка склала 20,6% у 2011 р. На думку автора, метою інноваційної діяльності є саме екоінновації, які здатні зменшити тиск на