Антикризове управління підприємством
31

4.2. Термінологічний словник

«Безнадійний» бізнес бізнес, який посідає настільки невдалі стратегічні ринкові позиції і/або має такі низькі економічні показники, що їх ніколи не поліпшать навіть найталано-
витіші менеджери, котрі мають достатньо інвестиційних кош-
тів [4].

«Збирання врожаю» — навмисне або вимушене скорочення масштабів виробництва компанії та скорочення її частки ринку з метою отримання короткострокових прибутків, так би мовити «продаж» деякої частки ринку [4].

Збитковий лідер — продукт, який реалізується за ціною меншою, ніж витрати на його виробництво, для того, щоб привернути увагу покупців до інших товарів даного виробника. Термін часто застосовується до товарів, які реалізуються за цінами, що не забезпечують середнього рівня рентабельності, хоча й не є збитковими [4].

«Зняття вершків» — установлення компанією високої ціни на товар з метою «поласувати вершками» з першої хвилі покупців, які готові придбати продукт за максимальною ціною [4].

Контрафакція — неправомочне використання відомих на ринку товарних фірмових знаків. Збут виробів під чужими фірмовими знаками вводить в оману покупців, зачіпає інтереси справжнього власника торгівельного знаку [6].

Кон’юнктура товарних ринків — стан окремих товарних ринків, зумовлений взаємодією різних факторів (економічних, соціально-політичних, природних), що виявляється в наявному і прогнозованому співвідношенні попиту та пропозиції, рівні рин­кових цін [6].

Криза збуту це вид локальної кризи, яка формується на основі певного переліку кризоутворювальних факторів і впливає на підсистему збуту, що характеризується наявністю неліквідних запасів, втратою клієнтів, зменшенням загальних обсягів виробництва і прибутків, що може призвести до загальнокризового стану підприємства.

«Кризові зони» матричних моделей розробки продуктово-товарних стратегій складові матричних моделей, що визначають неприбуткові (збитко­ві) бізнес-напрямки, які необхідно вилучити із «портфеля» підприємства.

Маркетингова антикризова програма — комплекс заходів, які належить здійснювати підприємству для стабілізації ситуації на ринку та подолання кризи збуту.

Прогнозування товарних ринків — виявлення напрямків розвитку кон’юнктури товарних ринків з метою розробки рекомендацій для торгівельної діяльності [6].

Продуктова реструктуризація — різні за масштабом зміни у структурі продукції, що її випускає підприємство, спрямовані на підвищення загальної конкурентоспроможності та прибутковості «портфеля».

Рекламація заява з приводу неналежного виконання зобов’язань. Рекламації (претензії) можуть заявлятися сторонами, які уклали договір, із різних причин, але найчастіше вони стосуються кількості, якості товару, простроченого постачання, порушення порядку платежів [6].

Ризик комерційний — ризик, пов’язаний із реалізацією товарів на ринку, а також із перевезенням вантажів, платоспроможністю покупця, коливанням валютних курсів тощо.

Ризик невідповідності — небезпека, пов’язана з тим, що продукція або послуги підприємства не відповідають стандартам чи зазначеним у договорі параметрам.

«Собаки» — термін, упроваджений БКГ для визначення виробництва, продукція якого має низьку відносну частку ринку (не входить до групи лідерів ринку) на повільно зростаючому ринку. Таке виробництво рекомендувалось продавати [4].

Стратегія «підштовхування» — збільшення обсягу продажу завдяки активізації каналів розподілу, коли товари «підштовхуються» ближче до покупців, а не «притягуються» зростаючим споживчим попитом [4].

Стратегія «притягування» — збільшення обсягу продажу товару завдяки підвищенню привабливості його для споживачів, намагання вплинути на збільшення споживчого попиту активною рекламною компанією. Попит «притягує» товар на ринок [4].

Утримання споживачів — кількість повторних купівель товару або послуги споживачами. Як правило, саме рівнем утримання споживачів пояснюється різниця в рівні рентабельності компаній [4].