Облік витрат виробництва на ВАТ «Житомирський комбінат хлібопродуктів»
62

Порядок визначення залишків незавершеного виробництва залежить від характеру виробництва. Найточнішим є визначення залишків незавершеного виробництва шляхом його інвентаризації. Перед тим як визначити витрати на вироблену і здану на склад продукцію, необхідно відокремити їх витрати від витрат, що відносяться до незавершеного виробництва, тому що протягом місяця ці витрати враховуються разом на рахунках «Виробництво».

Для обчислення розмірів незавершеного виробництва необхідно враховувати проходження залишків виробів на всіх стадіях опрацювання, варто періодично перевіряти їхню наявність, зіставляти дані обліку з даними інвентаризації.

Оперативний кількісний облік руху залишків незавершеного виробництва ведуть робітники диспетчерських бюро цехів. Проте більш точні дані про залишки витрат у незавершеному виробництві можна одержати тільки шляхом проведення інвентаризації незавершеного виробництва.

Оцінка незавершеного виробництва. У виробництвах, де є постійно перехідні залишки незавершеного виробництва, для визначення витрат, що відносяться на випущену продукцію, необхідно щомісяця оцінювати їх. Собівартість випущеної продукції при цьому визначають за таким розрахунком: до незавершеного виробництва на початок місяця додають витрати за місяць, вираховують повернення і списання сум, а також незавершене виробництво на кінець місяця. Важливо правильно визначити залишки в незавершеному виробництві та оцінити їх. Будь-які помилки в відомостях про залишки неминуче спричинять перекручування собівартості випущеної продукції. На підприємствах з індивідуальним і дрібносерійним характером виробництва при показаному методі обліку звичайно особливої оцінки незавершеного виробництва не роблять. Вартість його визначається витратами на незакінчені замовлення.