Аналіз та планування поточних витрат підприємства
19

˗         розміру економії або перевитрат по загальному рівню та з окремих статей витрат;

˗         зміни розміру впливу основних факторів на відхилення фактичних витрат від планованих;

˗         витратоємності окремих видів товарів;

˗         обґрунтованості та напруженості планованих завдань з витрат;

˗         відмінностей розміру витрат у порівнянні з конкурентами.

Неповний аналіз витрат повинен здійснюватися один раз на місяць. При цьому

доцільно щоденно, у крайньому випадку щотижнево, порівнювати витрати з нормами використання.

Аналіз поточних витрат підприємства в основному здійснюється на відносних показниках витратності діяльності, а саме рівнях витрат, оскільки абсолютні кількісні показники не дають об’єктивної оцінки про їх ефективність.

За результатами аналізу складається пояснювальна записка, яка містить конкретні рекомендації щодо управління витратами і ліквідації нераціональних поточних витрат на підприємстві.

Аналіз витрат на ТОВ «Ярило Буд -Україна» здійснюється в декілька етапів:

1. Розглядається динаміка загальної суми і рівня витрат обігу звітного періоду у порівнянні з попереднім, визначаються темпи зміни цих показників, розраховуються показники абсолютної та відносної економії витрат обігу або їх перевитрат по відношенню до попереднього періоду або раніше встановленого планованого їх кошторису.

2. Розглядаються аналогічні показники, що характеризують динаміку окремих статей витрат. Цей аналіз доповнюється розглядом показників динаміки частки окремих статей витрат у загальній їх сумі.

3. Визначається рівень витратоємності по окремих товарних групах (підгрупах). Результати цього аналізу є основою для коригування асортиментної та цінової політики підприємства.