Проектування баз даних
30


Другий варіант полягає у використанні кодованих записів. На рис. 3.10, б екземпляр запису CD — це запис типу С чи запис типу D. Для того щоб відрізнити запис типу С від запису типу D, до складу таких записів уводять додаткове поле, яке є кодом, що вказує на тип запису, тому ці записи нази­ваються кодованими. Вибираючи варіант перетворення, необхідно врахо­вувати характеристику, яка визначає ступінь змінності об'єкта. Якщо об’єкт характеризується високим ступенем змінності, то його краще перетворюва­ти в залежний запис.

3.5. ВИБІР СУБД

Забезпечення дієздатності підприємства, фірми, банку та можливості їх вижити в сучасних умовах багато в чому залежить не тільки від наявних ресурсів та кадрів, а й від їх рівня забезпеченості сучасними технологі­чними засобами. Дуже важливою складовою сучасних інформаційних технологій є СУБД. Вибір СУБД — це складна задача, яка передує даталогічному проектуванню і при розв'язанні якої потрібно оцінити дуже багато факторів. Перш за все потрібно вміти спрогнозувати перспективи розвитку того підприємства чи фірми, для якого робиться цей вибір з точки зору ро­зширення функцій і задач, а також потрібно вивчити ринок програмних засобів.

Вибираючи СУБД, слід також пам'ятати і враховувати те, що є дві пла­тформи: системи, орієнтовані на використання операційної системи ДОС, і системи, орієнтовані на UNIX. UNIX-системи, виходячи з аналізу динаміки росту ринку і доходів від ліцензування (за матеріалами зарубіжних видань), лідирують на ринку програмних продуктів.           *

Операційну систему вибирають у тих випадках, коли розробки лише плануються. Якщо ж уже є функціонуючі інформаційні системи, то звичай­но перехід на нову платформу потребує дуже великих трудозатрат, пов'язаних з прив'язкою існуючих систем і їх модифікацією для роботи в новому операційному середовищі.

Переваги UNIX-системи: відкритість і можливість легше інтегруватись з іншими програмними засобами, а також наявність інструментів для захис­ту інформації, що особливо важливо для інформаційних систем, які функціонують у банківській та фінансових сферах.

При виборі СУБД виділяють два підходи до її оцінки. Перший підхід пов'язаний з вибором з точки зору користувача, а другий — суто технічний, пов'язаний з продуктивністю системи. Ураховуючи ці дві точки зору, СУБД можна вибирати на підставі їх аналізу за такими параметрами.

1. Загальні характеристики. До цих характеристик належать тип ЕОМ, операційне середовище, тип логічної моделі бази даних, кількісні обмеження СУБД (максимальне число записів у файлі та його максималь­ний обсяг, максимальне число індексів на один файл БД тощо), наявність русифікованої версії, фірма-виробник, обсяг оперативної пам'яті для сис­теми, необхідність використання постійної пам'яті, тип системи (відкрита. закрита), мова системи (власна, СІ, Паскаль та ін.), кількість версій, що свідчить про попит на систему і спроби виробника вдосконалити систему, наявність версії, що підтримує розподілену базу даних.

2. Управління даними. До цих факторів належать:

- можливість підтримувати записи змінної довжини, багатозначні атри­бути і двонапрямлені зв'язки;

- наявність засобів автоматизації проектування;

- підтримка та автоматизоване ведення словника даних;

- автоматизоване протоколювання роботи системи (фіксація часу, паро­лів користувачів і стану системи при вході в БД і виході з неї, статистика роботи системи тощо);

- наявність засобів контролю з боку системи за внесенням змін з точки зору збереження посилкової цілісності;

- наявність засобів автоматизованого відновлення й захисту інформації (криптографування, шифрування даних тощо).

3. Засоби підтримки прикладного програмного забезпечення. До цих параметрів належать:

- наявність мови запитів на базі SQL чи іншої мови;

- наявність генератора програм і генератора звітів;

- можливість захисту програмного продукту;

­- наявність власного редактора;