Інформаційні технології (Практичні роботи)
55

Рис. 26. Панель інструментів Таблиці і Межі. |

4. Форматування таблиці. Щоб увести дане в клітинку, треба      
спочатку клацнути у ній мишею. Для виконання дій варто      
користуватися контекстними меню елементів таблиці. Дані в
клітинках (чи у всій таблиці) вирівнюють вертикально до      
верхньої чи нижньої межі, середини, а також, як звичайно,
горизонтально: до лівого краю, правого, до центру за допомогою
команд Формат => Абзац чи кнопок панелі Таблиці і межі. Якщо
текст у клітинці потрібно повернути, до нього застосовують       і
команду Формат => Орієнтація тексту. Щоб великий текст
розташовувався у декількох рядках, слід увімкнути параметр
Переносити ТЄКСТ. Дані в таблиці можна впорядковувати за
алфавітом (зростанням) чи у зворотному порядку.                                 ;

У клітинках таблиці можна автоматично обчислити суму, добуток, середнє, максимальне чи мінімальне значення числових даних з клітинок, які є зліва, справа, нижче, вище від даної. Для цього у клітинку вводять формули, наприклад = SUM(LEFT), командами Таблиця => Формула...

Щоб переміщатися у таблиці, натискають на клавіші Tab (вперед), Shift+Tab (назад) чи на клавіші зі стрілками.

Щоб змінити розміри клітинок, їх межі на лінійці перетягують за допомогою миші. Для цього вказівник миші наводять на межу і, коли його вигляд зміниться, виконують перетягування. Усі розміри можна задати вручну за допомогою команди Влас­тивості таблиці... або виконати автодобір розмірів. Таблицю переміщають у документі за допомогою хрестоподібного маркера у верхньому правому куті таблиці.

Можна вставляти чи вилучати рядки і стовпці.

Клітинки можна об'єднати, виокремивши їх і застосувавши команду Об'єднати чи натиснувши на відповідну кнопку на панелі інструментів. Клітинку можна розділити на дві. Можна у клітинці провести діагональ.

Вигляд таблиці можна змінити засобами команди Межі І Заливка з пункту Формат. У відповідному діалоговому вікні є три закладки: Межі, Сторінка і Заливка, які дають змогу:

♦       вибрати тип рамки, тип, ширину і колір ліній, забрати окремі лінії;

♦       сторінку документа взяти в рамку-рисунок;

♦       клітинки затінити чи залити їх кольором і прикрасити деяким узором.'

Корисною є команда Автоформат таблиці. Вона дає змогу швидко надати таблиці привабливого вигляду відповідно до великої кількості стандартних стилів таблиць. Можна створю­вати також власні стилі таблиць.

5. Створення діаграм. Якщо таблиця містить числову інфор­мацію про діяльність фірм, рекламу тощо, то дані з неї можна оформити також у вигляді діаграми. Щоб відповідну до таблиці діаграму вставити в текстовий документ, її треба виокремити (всю або частину) і виконати послідовніть команд Вставити О Рисунок О Діаграма. Через деякий час (що залежить від швид­кодії комп'ютера) на екрані з'явиться таблиця у форматі Excel, а також відповідна діаграма (стовпчикового типу). У цей момент ще можна до таблиці вносити зміни — діаграма змінювати­меться автоматично. Тип діаграми можна змінити за допомогою команди Тип діаграми з контекстного меню діаграми (різні типи діаграм вивчатимемо в розділі III) або однойменної кнопки на панелі інструментів. А можна нічого не змінювати, закрити вікно таблиці та клацнути у документі на чистому полі. Через мить стовпчикова діаграма (див. рис. 16) буде там. Тепер можна змінити розміри діаграми чи її розташування, повернути об'ємну діаграму тощо.

Діаграма — це об'єкт, який активізують (вибирають, ви­окремлюють) клацанням мишею один раз у його межах. Якщо двічі клацнути, отримаємо доступ до всіх елементів діаграми. Активний елемент буде оточений маркерами (чорними прямо­кутниками), перетягуючи які можна змінювати розміри об'єкта. Повертати стовпчикову діаграму можна методом перетягування Маркера, що позначає кут області побудови діаграми. Пере­містити діаграму можна, якщо вказівник миші набуває над нею хрестоподібного вигляду зі стрілками. Тепер слід натиснути на ліву клавішу і перетягнути об'єкт на