Інформаційні технології (Практичні роботи)
63

правило: назви величин, окрім стандартних математичних фун­кцій, набирають курсивом, а числа, дужки — звичайним шриф­том. Складніші формули утворюють методом конструювання за допомогою додаткової програми Microsoft Equation, яку можна запустити командами Вставити => Об'єкт, або за допомогою кнопки на панелі інструментів. Відкриється панель Формул И, що дає доступ до палітрів символів і шаблонів декількох категорій математичних символів та їхніх різновидів.

Формулу створюють методом введення звичайних символів (наприклад, у = х +) і вставляння спеціальних з відповідної палітри. Складні символи (суми, інтеграли тощо) містять пози-ції-слоти, позначені чорними маркерами, куди слід вводити конкретні значення. Переміщатись серед них можна за допо­могою клавіші Tab чи клавіш-стрілок. Команди Формат, СТИЛЬ, Розмір з головного меню програми MS Equation дають змогу від­регулювати значення усіх параметрів елементів формули так, щоб вони набули потрібного вигляду. Можна змінювати інтер­вали, тип вирівнювання, шрифти, стиль і розміри символів окре­мих елементів формули тощо. Під час виконання практичної роботи набудете конкретних навичок створення формул.

Хід роботи

1.      Запустіть текстовий редактор і створіть новий документ.

2.      Нарисуйте прямокутник, а під ним розташуйте два кола. Від прямокутника до кіл проведіть лінії-стрілки.

Користуйтеся відповідними кнопками на панелі для рисування.

3.      Виберіть по черзі нарисовані фігури і замалюйте їх різ­ними кольорами.

4.      У прямокутник введіть назву групи, класу чи фірми, а в кола — своє прізвище та прізвище друга.

Для введення тексту активізуйте контекстні меню фігур і вико­найте команду Додати текст.

5.      Підберіть об'ємні ефекти для прямокутника та тіні для
кіл. Зробіть зображення ефектним.

Виберіть прямокутник, клацніть на кнопці із зображенням куба і вибирайте ефект з отриманого меню. Виберіть коло, клацніть на кнопці з тінню від прямокутника і виберіть ефект.

6.      Згрупуйте всі нарисовані об'єкти.

Перед застосуванням команди групування виберіть усі нари­совані об'єкти, утримуючи клавішу Shift, або обведіть мишею контур навколо всіх фігур.

7.      Збережіть документ у власній папці під назвою Рисунки і продовжіть роботу з ним.

8.      Вставте автофігуру «Усміхнене обличчя».

Натисніть на кнопку Автофігури. Виберіть пункт ОСНОВНІ фігу­ри, розгляньте фігури і клацніть на потрібній (див. рис. 28). Клацніть у документі. Поекспериментуйте з фігурою: замалюй­те її зеленим кольором і поверніть — натисніть на кнопку пово­ротів і повертайте фігуру, захопивши зелений кружечок вказів­ником миші.

9.      Вставте біля обличчя виноску, а в неї введіть текст «Це я і мій товариш».

10.    Придумайте і нарисуйте блок-схему деякого алгоритму.

Рисунок має бути заготований заздалегідь. Натисніть на кноп­ку Автофігури і виберіть потрібні блоки з меню пункту Блок Схеми. Використайте сім-вісім блоків. Після рисування і вве­дення текстів у блоки згрупуйте всі блоки.

11.     Придумайте і нарисуйте організаційну схему (діаграму) фірми, фабрики, організації чи виробництва.

Створіть і підпишіть елементи трьох рівнів організаційної діаграми   , наприклад, генеральний директор, заступники з таких-то питань, начальники відділів таких-то або № 1, 2... тощо.

12.          Створіть формули без застосування MS Equation:

у = х3 +Зх2 - cos(π+2х); z1= |х22| e3t.