Мікроекономіка
126

Тема 12

Олігополія

Базовий рівень

ЗМІСТОВНА ЧАСТИНА

Олігопольна структура ринку посідає проміжне місце між монополією та монополістичною конкуренцією, тому деякі її ознаки не мають однозначного тлумачення, а саме:

· на ринку діє невелика кількість підприємств;

· окреме підприємство може пропонувати на ринку однорідний або диференційований продукт;

· підприємства мають неоднакову ринкову владу;

· вступ до галузі ускладнений через різні бар’єри;

· може мати місце нецінова конкуренція.

Але головна риса олігополістичного ринку — загальна взаємозалежність його учасників. Кожний олігополіст при визначенні лінії своєї економічної поведінки повинен враховувати поведінку як споживачів продукції, так і конкурентів, оскільки їх реакція на його дії може бути неоднозначною. Тому не існує загальної універсальної теорії олігополії. Моделі поведінки фірм при олігополії досить різноманітні і виходять з різних підходів щодо сценаріїв стратегічної поведінки фірми — способів конкурентної боротьби і взаємодії із суперниками в умовах прагнення до максимальних прибутків. Розглянемо найбільш поширені моделі олігополії на прикладі дуополістичної структури ринку. Дуополія — це ринкова структура, за якої пропозиція представлена лише двома постачальниками.

Першим, хто змоделював поведінку дуополістів, які враховують особливості ринкової позиції конкурента, його ринкову владу, був Г. фон Штакельберг. Власне, якщо в моделі дуополії враховувати економічну силу конкурентів, а вона може бути або однаковою, або ні, то можливі такі чотири ситуації (рис. 12.1):

1)  перший продавець є лідером і встановлює ринкову ціну,
а другий — аутсайдером, який підпорядковує свої дії поведінці лідера;

2)  другий продавець виступає лідером, а перший займає залежну позицію;

3)  обидва продавці намагаються бути лідерами і проводити незалежну ринкову політику;