Мікроекономіка
163

Монопольна влада продавців праці. Контроль профспілок над пропозицією робочої сили, рівнем заробітної плати та продуктивністю праці.

Двостороння монополія і визначення реального рівня заробітної плати. Дискримінація на ринках робочої сили. Проблеми еквівалентності праці.

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО САМОСТІЙНОГО
ОПРАЦЮВАННЯ МАТЕРІАЛУ

Теоретичні основи формування індивідуального попиту на працю особливо вдало розглянуто у підручнику Д. Хаймана [13, т. 2, гл. 13]. Питання варіантності структур на ринку праці варто вивчати за [те саме, гл. 14], а також за підручником Р. Піндайка і Д. Рубінфельда [9, гл. 13]. Слід звернути увагу на той факт, що матеріал, викладений в обох зазначених підручниках доповнює один одного. Для кращого усвідомлення економічної політики на ринку праці слугує додаток до гл. 13 підручника Д. Хаймана, де промодульовано адекватне прикладне застосування теорії зайнятості. Багатий спектр питань, пов’язаних із сучасною діяльністю профспілок, на достатньому теоретичному рівні розібрано у цих підручниках та у П. А. Семюелсона і В. Нордгауза [11, розд. 15]. Визначення заробітної плати за умов досконалої і недосконалої конкуренції на полегшеному рівні, переважно ілюстративно, представлено у підручниках К. Маккконнелла і С. Брю [6, т. 2, гл. 30], П. А. Семюелсона і В. Нордгауза [11, розд. 14]. Їх важливою позитивною якістю є доступність розгляду проблем нерівності та діяльності держави щодо перерозподілу доходу.

У результаті вивчення теми студент повинен

знати поняття: заробітна плата, дискримінація робочої сили, двостороння монополія та монопсонія на ринку праці;

розуміти: вплив чинників на попит і пропозицію праці; виникнення ефектів доходу та заміщення за підвищення рівня заробітної плати; механізм відновлення рівноваги на ринку праці; роль профспілок у встановленні рівноваги на ринку праці;

вміти: моделювати встановлення рівноважного рівня заробітної плати за різних ринкових ситуацій; аналізувати наслідки впливу різних чинників на рівень заробітної плати та рівень зайнятості працівників.

Практичні завдання

Н.1. Які складові попиту на працю на досконало конкурентному ринку? Поясніть їх значення.

Н.2. Якими є складові пропозиції праці?

Н.3. Чим визначаються відмінності у заробітках? Яке явище є дискримінацією робочої сили?

Н.4. Поясніть, що станеться з відмінностями у розмірах заробітної плати внаслідок: