Мікроекономіка
183

Ефект зворотного зв’язку — зміни часткової рівноваги на даному ринку внаслідок змін, що відбулися на суміжних ринках під впливом первинних змін на даному ринку.

Парето-ефективний розподіл ресурсів (благ) — такий розподіл ресурсів (благ), за якого неможливо збільшити виробництво (споживання) будь-якого товару (шляхом перерозподілу) без втрат для виробництва іншого товару (для добробуту іншого споживача).

Діаграма Еджворта — модель, що дозволяє унаочнити зміни розміщення обмежених ресурсів між двома товарами (при виробництві) або між двома благами (при споживанні) і досягнення ефективного розподілу цих ресурсів.

Крива контрактів (виробничих контрактів) — чисельність мож­ливих ефективних варіантів розподілу двох економічних благ між двома споживачами (двох виробничих ресурсів між двома товарами), для яких виконуються умови:

 (споживання);

 (виробництво).

Крива виробничих можливостей — лінія, що показує всі максимально можливі комбінації виробництва двох товарів за фіксованого використання ресурсів та даного рівня розвитку технології.

Сукупна (зведена) ефективність економічної системи — поняття, що враховує ефективність у виробництві (досягається за мінімізації витрат виробництва), ефективність у споживанні (досягається за максимізації задоволення потреб споживачів) і певний баланс між інтересами виробників та споживачів на ринках.

Причини обмеженої спроможності ринкового регулювання — сукупність передумов і ситуацій, коли дія механізму конкурентних ринків не приводить до максимізації суспільної корисності.

Запитання та завдання для самоперевірки

Б.1. У чому відмінність понять «часткова рівновага» і «загальна рівновага»?

Б.2. Яку роль відіграє ефект зворотного зв’язку в ринковій економіці?

Б.3. Сформулюйте основні положення підходу до поняття «ефективність», запропонованого В. Парето?

Б.4. Яким чином учасники обміну двох товарів у моделі Еджворта досягають Парето-ефективного розподілу?

Б.5. Як, використовуючи діаграму Еджворта, можна побудувати криву виробничих можливостей?

Б.6. Доведіть, що тільки за умови панування досконалої конкурен­ції на всіх ринках можливий ефективний розподіл ресурсів і благ в економічній системі.

Б.7. Наведіть основні перешкоди для досягнення Парето-ефективного розміщення ресурсів і розподілу благ, які існують в реальній економіці.