Мікроекономіка
197

б) для сусідів, які ненавидять рослинність, — це негативний зовнішній ефект;

в) для байдужих до квітів — зовнішній ефект відсутній;

г) усе вищезазначене правильне.

Б.7.4. Ваш сусід заважає вам самостійно вивчати мікроекономіку, оскільки допізна слухає голосну музику та влаштовує вечірки. Що ви зробите, керуючись основними положеннями теорії прав власнос­ті?

а) звернетесь із скаргою до міліції;

б) запросите друзів і будете намагатися розмовляти з ним з позиції сили;

в) запропонуєте допомогу у придбанні аудиокасет за більш дешевою ціною в обмін на гарантії тиші у вечірній час;

г) будете ходити до сусіда в гості та слухати музику разом з ним;

д) жодна з попередніх відповідей не є коректною.

Б.7.5. До методів корекції зовнішніх ефектів не належить:

а) оподаткування;

б) субсидування;

в) встановлення права власності;

г) ринкове ціноутворення.

Б.7.6. Якщо два приватних власники ведуть переговори щодо компенсації шкідливого впливу виробничої діяльності одного на виробничу діяльність іншого, то на кінцевий результат переговорів впливають такі фактори:

а) економічна сила учасників переговорів;

б) належність об’єкта, на який здійснюється шкідливий вплив, певному господарському суб’єкту;

в) можливість об’єктивного виміру витрат від шкідливого впливу;

г) відмінності учасників переговорів з огляду на технічний рівень виробництва.

Б.8. Поясніть різницю між чистим приватним благом і чистим громадським благом. Чому встановлення ціни на права щодо споживання чистого громадського блага і небажане, і неможливе? Припустімо, що граничні витрати виробництва чистого громадського блага зростають щорічно в міру збільшення кількості цього блага. Доведіть, що, у разі фінансування виробництва блага добровільними пожертвуваннями досягнення ефективного випуску супроводжувалося б зростанням залишку коштів. Що можна було б зробити із залишком?

Б.9. Поля фермера Перечипиноги розташовані поряд із залізницею. Потяги зашкоджують посівам фермера та зменшують врожай (внаслідок забруднення смуги землі, що прилягає до залізничного полотна). За якою ціною пан Перечипинога буде готовий викупити у залізничної компанії право на заборону організації руху додаткового потягу щоденно, якщо витрати на його організацію становлять для компанії 200 грош. од., але при цьому додатковий потяг завдає збитків фермеру на 240 грош. од. Валовий виторг від організації додаткового потягу для залізничної компанії дорівнює 300 грош. од. Прибуток від продажу вирощеної фермером продукції (за відсутності додаткового потягу) становив би 200 грош. од.

Б.10. У наведеній нижче таблиці показано загальні витрати і загальні вигоди (у млрд. грош. од.) від чотирьох природоохоронних програм; вартість кожної наступної програми перевищує попередні. Яку з програм слід реалізовувати? Чому?