Мікроекономіка
44

вміти: виконувати графічну побудову ліній «доход—споживання», «ціна—споживання», лінії Енгеля, лінії індивідуального попиту, здійснювати графічне розкладання зміни обсягу попиту на ефект доходу та ефект заміщення, обчислювати величину «надлишку» споживача.

Практичні завдання

Н.1. У стані рівноваги споживач купує в місяць 5 лазерних дисків по ціні 6 грош. од. за диск. Його місячний бюджет 100 грош. од. Накресліть бюджетну лінію споживача (для дисків і всіх інших благ). Покажіть витрати на диски та на інші блага. Якою буде гранична корисність дисків для покупця, що знаходиться у стані рівноваги?

Н.2. Яка відмінність між повноцінним і неповноцінним благом? Накресліть криву Енгеля для блага, яке споживач розглядатиме як неповноцінне після того, як його дохід за місяць досягне певного рівня.

Н.3. Поясніть різницю між ефектом доходу та ефектом заміщення при зміні ціни на благо і чому ці два ефекти не можна легко розділити?

Н.4. За яких обставин ефект заміщення при зміні ціни буде точно компенсуватися ефектом зміни доходу?

Н.5. Припустімо, що споживач при будь-якому рівні його доходу ніколи не купить благо Х. Зобразіть лінію Енгеля для цього випадку.

Рис. 4.10. Крива «дохід—споживання» для товару Х

Н.6. Уявіть собі, що ви витратили весь свій бюджет на два товари. Використайте аналіз кривих байдужості й доведіть неможливість того, що обидва товари — неповноцінні.

Н.7. Що пояснює «надлишок» окре­мого споживача та сума «надлишків» усіх споживачів на ринку?

Н.8. На рис. 4.10 зображено лінію «дохід—споживання» для товару Х. Дайте відповідь на запитання:

а) яка ціна товару Х?

б) якими є витрати споживача на інші блага у точці А? У точці В?

в) якими є координати двох точок на кривій Енгеля?

г) якщо рівень доходів споживача становить 600 грош. од., чи може товар Х бути
для споживача неповноцінним? А за рівня 2000 грош. од.?

д) чи захоче споживач відмовитися від певної суми витрат на інші блага заради придбання додаткової одиниці блага Х у кожній точ­ці лінії «дохід—споживання»? Іншими словами, чи є однаковою гранична корисність у всіх точках лінії «дохід—споживання».

Н.9. Сільська влада надає субсидію на паливо жителям села. Субсидія знижує ціну палива з 20 до 15 грош. од. за умовну одиницю. В результаті цього споживання палива збільшується з 2000 до 3000 ум. одиниць. Підрахуйте сукупний споживчий надлишок і порівняйте його із витратами сільської влади.