Аудит
35


Щодо умов проведення аудиторської перевірки, то в листі-зобов’язанні можуть міститись вказівки щодо будь-яких додаткових питань, які вирішуються в ході аудиту.

До основних зобов’язань аудиторської організації можна віднести перш за все підготовку звітності за результатами проведеної роботи. Як правило, це аудиторський висновок і письмова інформація аудитора керівництву економічного суб’єкта за результатами аудиту. Українські клієнти інколи просять аудиторів представити їм письмові відповіді на певні питання, дати рекомендації з оптимізації оподаткування. Західні потенційні позикодавці інколи просять аудиторів підготувати “лист комфорту”. Це додаткові зобов’язання, які беруть на себе аудитори на випадок, якщо їх клієнт розориться і не зможе повернути борги. Розуміється, всі додаткові побажання клієнтів справляють безпосередній вплив на обсяг роботи аудиторів і на загальну вартість їх послуг.

В листі-зобов’язанні також повинна міститись інформація про відповідальність аудиторської організації за надані послуги, необхідність збереження (дотримання) комерційної таємниці і наявність ризику не виявлення суттєвих неточностей чи помилок у бухгалтерському обліку і звітності.

До зобов’язань, які повинен взяти на себе економічний суб’єкт, слід віднести: відповідальність за повноту і достовірність обліку і звітності; забезпечення доступу аудиторів до всієї необхідної інформації; надсилання запитів до контрагентів з питань підтвердження величини взаємозаборгованості; нездійснення тиску на аудиторську організацію. Особливо необхідно підкреслити, що саме керівництво підприємства-клієнта несе відповідальність за достовірність фінансової звітності та податкових розрахунків. Новим в аудиторській практиці є надсилання запитів до дебіторів і кредиторів, при цьому закордонний досвід передбачає обов’язкове підтвердження за вибіркою дебіторської заборгованості.

Аудиторська організація на свій розсуд чи за бажанням економічного суб’єкта може у текст листа-зобов’язання додатково включати:

Ø загальні відомості про послуги, які надаються аудиторською організацією, кваліфікацію персоналу, найбільш значних клієнтів, членство в українських і міжнародних організаціях і спілках;

Ø приблизний календарний план проведення аудиту і склад групи аудиторів;

Ø загальну характеристику методів аудиту;

Ø пропозиції щодо використання в роботі експертів різного профілю;

Ø згоду економічного суб’єкта на використання результатів попередньої аудиторської організації;

Ø пропозиції подальшого розвитку договірних відносин між аудиторською організацією і економічним суб’єктом.

При повторному аудиті аудиторська організація направляє лист-зобов’язання економічному суб’єкту тільки у разі:

§ наявності фактів неправильного розуміння економічним суб’єктом мети і масштабу аудиту, відповідальності аудиторської організації і економічного суб’єкта;

§ зміни умов проведення перевірки виконавчим органом економічного суб’єкта;

§ зміни в складі керівництва економічного суб’єкта та аудиторської організації;

§ значних змін профілю чи масштабів діяльності економічного суб’єкта;

§ змін законодавства в обліку і аудиті.

В кінці проекту листа аудиторська організація просить керівництво економічного суб’єкта підписати і повернути приколену копію листа з вказівкою її відповідності його (економічного суб’єкта) розумінню умов аудиту чи надіслати аудиторській організації зауваження за змістом цього листа. При цьому необхідно нагадати, що зауваження економічного суб’єкта на оферту трактуються Цивільним кодексом як відмова від акцепту і нова оферта. У цьому випадку аудиторській організації пропонується вибір: погодитись на умови замовника аудиту, висунути зустрічні пропозиції і почати наступний раунд переговорів і узгоджень умов чи відмовитись від роботи з цим клієнтом, якщо вимоги замовника неприйнятні для аудитора.