Аудит
40


Процес планування умовно можна поділити на три стадії:

v попереднє планування;

v складання загального плану;

v розробка програми аудиту.

2.3.1 Попереднє планування аудиту.

На стадії попереднього планування аудитором вивчається наявна і доступна йому інформація про підприємство-замовника.

Для цього використовуються матеріали, що зберігаються в постійному архіві аудиторської фірми, інформація, одержана від інших аудиторських фірм. Для роз’яснення спірних питань можливий виїзд до клієнта, попередньо узгодивши з ним перелік питань, які підлягають обговоренню.

При виникненні сумнівів щодо суттєвих питань, які стосуються показників господарської діяльності підрозділів, основному аудитору корисно застосовувати додаткові прийоми вивчення. Окремої уваги при цьому заслуговують операції (угоди) господарюючого суб’єкта, які наведені на рис. 14.

Рис.14 Операції, що підлягають особливому вивченню аудитором

В процесі попереднього планування аудитору слід ознайомитись зі становленням та розвитком підприємства, його організаційно-управлінською (структурою, видами діяльності, структурою статутного капіталу, системою оплати праці та розподілу прибутку, системою внутрішнього контролю тощо.

Джерелами інформації при цьому можуть бути: Статут підприємства, документи про його реєстрацію, протоколи засідань Ради директорів та зборів акціонерів, договори, накази про облікову політику, внутрішні звіти аудиторів, внутрішньо фірмові інструкції, організаційна структура, список філій і дочірніх компаній, судові та арбітражні матеріали, статистична звітність; інформація отримана з бесід з керівництвом та персоналом підприємства, а також при загальному обстеженні підприємства та його основних підрозділів тощо.

В результаті попереднього планування аудитор одержує інформацію про:

ü зовнішні фактори, які впливають на господарську діяльність підприємства, що відображають економічну ситуацію та галузеві особливості;