Товарознавча експертиза ковбасних виробів та особливості їх митного оформлення
105

ної реєстрації чи проживання) юридичної або фізичної особи, на адресу якої ввозяться ці товари [1], необхідності у пред’явленні сертифіката відповідності (свідоцтва про визнання) безпосередньо у пункті пропуску через державний кордон України немає. При митному оформленні продукції, що ввозиться на територію України, фахівці із сертифікації територіальних органів Держспоживстандарту виїжджають до митниці разом з представником замовника для ідентифікації та відбору продукції. Відібрані зразки відправляються в акредитовану лабораторію на дослідження, де продукція перевіряється на відповідність НД за показниками якості й безпеки.

При цьому, для багатьох видів продукції необхідно отримати санітарно-епідеміологічний висновок МОЗ України та експертний висновок, на підставі якого видається дозвіл на експлуатацію продукції в Україні (для харчової продукції та продовольчої сировини також потрібен висновок ветеринарно-санітарної експертизи та протокол випробувань на вміст ГМО). За умови виявлення відхилень від вимог НД під час лабораторних досліджень продукція не розмитнюється і повертається постачальнику або знищується. Якщо всі показники в нормі, орган із сертифікації оформлює сертифікат залежно від прийнятої схеми та заносить його до реєстру державної системи сертифікації. Органи митного контролю здійснюють митне оформлення імпортних товарів на підставі наявності в реєстрі системи УкрСЕПРО інформації стосовно їх сертифікації. Без цього ввезення продукції на територію України не допускається [46].

 

4.4. Порядок оформлення митних документів при експортно-імпортних поставках  ковбасних виробів

Для митного оформлення вантажів, підконтрольних службі державної ветеринарної медицини, які вивозяться за межі держави, митному органу, структурними підрозділами регіональних служб державного ветеринарного контролю на державному кордоні та транспорті видаються ветеринарні сертифікати встановленого в Україні зразка, завірені номерною печаткою, особистим підписом спеціаліста пункту державного ветеринарного контролю та штампом "Експорт дозволено".