Теорія інформації та кодування в задачах
184


нювати  2, тобто відрізнятися від 0, що вказує на наявність помилки у комбінації. Надмірність коду   R1 = 1/(k + 1)  = 1/ 4 = 0,25.

Припустимо, що у комбінації трійкового коду з повторенням виникла однократна помилка, вектор якої Е2 = 020000. Тоді сума за mod 3 А2ÅЕ2 = 122102. Порівнюючи першу ( 1...3 розряди ) і другу ( 4...6 розряди ) частини кодової комбінації побачимо, що вони відрізняються у другому і п’ятому розрядах. Це вказує на наявність помилки у прийнятій кодовій комбінації. Надмірність коду  R2 =  0,5.

Таким  чином  R2 > R1.

Задача  10.2.3

Знайти максимальну кількість кодових комбінацій незві-дного змінно-позиційного коду з розділенням алфавіту коду на групи з однаковим числом символів у кожній, що можна одержати для алфавіту коду з потужністю  q = 12, при кількості елементів у кодовій комбінації  n = 2  та  кількості позицій у одному елементі, що дорівнює числу груп  m = v = 2.

Розв’язання. Розрізняють два варіанти побудови даного коду: код з розділенням  q  позицій на  груп  з  m  позиціями в одному елементі, які беруться з різних груп, та аналогічний код, у якого  m  позицій беруться тільки з однієї ( за номером  відповідного елемента ) групи.

Визначимо кількість комбінацій для двох варіантів побудови НЗЗПК. Для НЗЗПК, побудованому за першим варіантом, кількість кодових комбінацій визначиться за формулою

N01=  [lm /n]n,

де  l –  кількість позицій у кожній групі.

У даному прикладі   l = q/ = 12 / 2  =  6. Тоді

N01=  [( 6) 2 /2] 2 =  324.

Для НЗЗПК, побудованому за другим варіантом, кількість кодових комбінацій