Теорія інформації та кодування в задачах
214


12. КАНАЛЬНІ КОДИ

12.1.  Теоретичні  положення

Канальні  ( лінійні, сигнальні )  коди використовуються  у цифрових системах передачі для вторинного кодування повідомлень при їх передачі по лініях ( каналах ) зв’язку. Необхідність у цьому виникає, головним чином, при передачі повідомлень  постійним струмом по проводовим лініям з метою збільшення завадостійкості передачі, а також полегшення одержання з інформаційного потоку, що передається, сигналів синхронізації для стабільної і синхронної роботи передавального  і  приймального  пристроїв системи передачі даних.

Більш поширена назва цих  кодів – “лінійні”, що відповідає їх призначенню: вторинне кодування при передачі повідомлень по лініях зв’язку. Однак, з огляду на те, що у теорії  кодування дуже часто зустрічається математичний термін ”лінійний код”, у відношенні до деяких кодів ( наприклад, лінійний систематичний код тощо ), у даній роботі використовується інша назва кодів цього класу – канальні коди.

Загалом канальних кодів налічується багато.  Але на практиці застосовуються тільки деякі з них: СНDB ( сумісний біполярний код з високою щільністю ) або дуобінарний, квазітрійковий, модифікований дуобінарний,  Манчестер-2,  4B3T (MS43) та 3В2Т.

У коді СНDB ( дуобінарний код ) “0” двійкової інформаційної послідовності передається паузою, а  “1” – імпульсами позитивної та від’ємної  полярності, зі зміною полярностей у кожному наступному імпульсі у порівнянні з попереднім. Таке кодування дає можливість звузити спектр імпульсної послідовності, яка передається.

При передачі елементів інформаційної послідовності  за допомогою  квазітрійкового коду використовуються   прямокутні імпульси більш короткої довжини у порівнянні з дуобінарним. Завдяки цьому можна підвищити завадостійкість передачі  за рахунок зменшення