Зовнішньоекономічна діяльність
49


-     рамочний – кредит, який відкривається банком для оплати позичальником ряду товарних поставок в межах єдиного великого контракту на визначений термін;

-     револьверний – оновлюваний кредит, який використовується на національному і світовому ринках позикових капіталів, який надається у межах встановленої границі заборгованості і термінів погашення автоматично без додаткових переговорів між сторонами кредитної угоди;

-     “Стенд–бай” – форма кредиту, яка надається Міжнародним валютним фондом для раніш узгоджених цілей на основі угод “Стенд–бай” терміном до 12 місяців;

-     митний – кредит–відстрочка сплати митного збору, яка надається при наявності гарантії і сплати процентів на суму збору за період відстрочки;

-     товарний – кредит у вигляді товарних цінностей у поставках;

-     експортний – кредит, який надається фірмою або банком іноземним покупцям (банкам) для фінансування продажів товарів і послуг як засіб стимулювання експорту тощо.

-    

9.3. Умови надання зовнішньоторговельних кредитів.

Перед тим, як прийняти рішення про надання кредиту суб’єктам ЗЕД важливо з’ясувати застосування наступних механізмів у зовнішньоекономічних відносинах:

Гарантія платежу (банківське страхування) – це зобов’язання банку здійснити платіж навіть у тому випадку, якщо одна із сторін у зовнішньоторговельній угоді на противагу договірним зобов’язанням не здійснює платежу.

Конкурсна гарантія – вона може застосовуватися у тому випадку, коли суб’єкт ЗЕД не може виконати замовлення і тому організатор торгів замовлення вимагає, щоб невиконання виграного на торгах замовлення супроводжувалося штрафом. Виплата останнього може забезпечуватися даною банком конкурсною гарантією.

Гарантія поставки – вона передбачає, що банк, якщо він надає таку гарантію, спроможний здійснити платіж навіть у випадку, коли експортер здійснює поставки не у визначені строки і не відповідно до угоди.

Гарантія авансового платежу – за її умови імпортер передбачає виплату експортеру авансу, що пов’язано з ризиком для імпортера.

До основних чинників, які використовуються для визначення доцільності надання зовнішньоторговельних кредитів, відносяться наступні:

Сума (ліміт) кредиту – це розмір позики, яка надається позичальнику (для банківського кредиту) або обсяг платежу, на який надається розстрочка (для комерційного кредиту). Ліміт експортного кредиту, як правило, не покриває повністю суми торговельної угоди; частка яка залишилася, оплачується імпортером готівковими грошима (у тому числі авансом).

Строк кредиту (повний) повинен включати період, протягом якого позичальник використовує наданий кредит (період використання), час