Теорія інформації та кодування в задачах
199


11. СТИСНЕННЯ ПОВІДОМЛЕНЬ ПРИ ПЕРЕДАЧІ ДАНИХ

11.1.  Теоретичні  положення

Стиснення повідомлень застосовується для прискорення передачі та обробки повідомлень,  зменшення витрат на обробку, зберігання та пошук інформації, а також  зменшення об’єму пам’яті ЕОМ .

Під стисненням повідомлень будемо розуміти операцію, у результаті якої даному повідомленню ставиться у відповідність повідомлення меншої довжини.

Для стиснення повідомлень при передачі даних використовують способи, які дозволяють повністю відновити початковий стан повідомлень або з частковою втратою інформації. Останні використовуються, головним чином, при цифровій обробці сигналів та зображень, тобто графічної інформації ( креслень, графіків, діаграм тощо ), і  тому розглядатися у цьому розділі не будуть.

Різниця між способами стиснення повідомлень, які застосовуються при передачі даних,  та  способами ( архіваторами ), які використовуються при архівації повідомлень в ЕОМ,  полягає у тому, що при передачі даних оперують з інформаційними масивами  значно меншого обсягу ( від 32 біт  до 2 кбіт ),  а  при архівації – з великими масивами ( до 10 і більше кбайт ). Викликане це тим, що при передачі даних, як правило, вводяться жорсткі обмеження на час обробки ( затримки ) повідомлень  у  передавальному  та приймальному пристроях системи передачі даних.

Ефективність стиснення визначається коефіцієнтом стиснення K ст  =  N1/N2 ,  де  N1  та  N2 – відповідно кількість  бітів ( байтів ) у первинному і стисненому  масивах.