Теорія інформації та кодування в задачах
200


Способи стиснення повідомлень з повним відновленням їх початкового стану  можна розділити на: лінійні, матричні, комбіновані та каскадні.

До лінійних способів стиснення належать способи, у яких стиснення виконується по рядках або стовпцях. Це способи:

–  з  використанням символу  r;

–  з  використанням символів  r і  ;

–  з  використанням символів  X, Y, ;

–  з  вилученням символів, що повторюються;

–  кодовий;

–  адаптивного кодування;

–  зонний.

Спосіб з використанням символу  r  полягає у тому, що замість вилучених розрядів масиву вводиться знак розділення r, який дозволяє відокремити елементи у згорнутому масиві. При розгортанні замість знаку  r  поновлюються всі пропущені розряди, які були до елемента, що міститься безпосередньо за  r  у стисненому  масиві. Запис знаків, що стоять після r, виконується з кінця рядка ( стовпця ). Використання цього способу буде ефективним у тому разі, коли інформаційний масив подається у вигляді рядків або стовпців, що розташовані у зростаючому порядку, має однакові значення елементів в одних і тих же розрядах ( що характерне для техніко-економічної інформації ).

Недоліком цього способу стиснення є неможливість його застосування до впорядкованих масивів, у яких розряди, що повторюються, зустрічаються не на початку рядків  ( стовпців ).

Спосіб  з  використанням  символів  r  та  K  полягає у тому, що замість вилучених розрядів масиву вводяться знак розділення r, який дозволяє відокремити елементи у згорнутому масиві, та знак кінця рядка  ( стовпця ). У цьому разі  символом  r  позначається одне повторення елементів, яке може бути розташоване у будь-якому місці