Інформаційні системи в аграрному менеджменті
110

згідно з життєвим циклом на оформлювані, виконувані і виконані, а згідно з видом розрахунків на розрахунково-гривневі, валютні, валютно-гривневі.

Супроводжуючі документи, як правило, зв’язані з документами-основами і відображають суть виконуваних операцій. Вони по­діляються на документи, що підтверджують переміщення ТМЦ чи виконання робіт та послуг (накладні, акти) і фінансово-супровідні документи (банківські і касові документи).

Такий поділ документації, що формується і зберігається на електронній основі, забезпечує одноразовість введення даних в БД, дозволяє управлінським службам використовувати інформацію з них з чітким знанням стану оформлення, терміновості обробки і призначення документів.

Як структурно-функціональний елемент сучасних автоматизованих управлінських систем продовжують виділятися також задачі. При цьому забезпечується можливість поповнення новими задачами і якісніше розв’язування старих. Так, комплекс ГАЛАКТИКА для рішення задач передбачає декілька схем з різним рівнем взаємозв’язку господарського і фінансового планування, забезпечує автоматизоване складання гнучкого календарно-сіткового графіка робіт з автоматичним перерахунком реального графіка в разі зміни початку і завершення різних пунктів плану, робить ефективнішим розподіл ресурсів і контроль виконання планів тощо. Може змінюватися і методологія рішення окремих бухгалтерських задач. Наявність в структурі системи підсистеми «Консигнація» дозволяє вести в цій підсистемі всю аналітику з реалізації товарної продукції, а прив’язування до бухгалтерських синтетичних рахунків здійснювати на основі узагальнюючих фінансових документів на відвантажені товари. Водночас автоматизація документообігу дозволяє контролювати хід виконання етапів запланованих міроприємств, оцінювати фінансові результати реалізації і стан взаєморозрахунків, проводити оцінку собівартості випущеної продукції і т. ін. на підставі документів, що ще не відображені на рахунках бухгалтерського обліку.

Поширеною на Україні є також потужна універсальна система управління підприємством R/3 німецької фірми SAP (вартість впровадження її близько 300000$). Як і система ГАЛАКТИКА вона має модульну структуру, але модулі згруповані в такі основні групи: адміністративна система верхнього рівня (EIS), система фінансового обліку і звітності (FIS), система логістики (LIS — управління матеріальними потоками, закупками матеріалів, планування і управління виробництвом, реалізація готової продукції), система аналізу внутрішньогосподарської діяльності (CIS), система управління персоналом (HIS).