Інформаційні системи в аграрному менеджменті
32

4.2 Поняття і види класифікаторів

Завершальним етапом процесу класифікації і розробки кодів є складання класифікатора. Під класифікатором розуміється офіцій­ний документ, що являє собою систематизоване зведення назв і ко­дів класифікаційних угруповань і (чи) об’єктів класифікації.

Розробити класифікатор, який відповідав би всім необхідним (нерідко суперечливим) умовам, дуже складно. Тому для вдосконалення цієї справи ще 1971 року на тодішньому союзному рівні була прийнята урядова постанова про створення Єдиної системи класи­фікації та кодування техніко-економічної інформації (ЄСККТЕІ), яка передбачала розробку для всіх рівнів єдиної уніфікованої систе­ми класифікації та кодування інформації, розробку різнорівневих класифікаторів.

Класифікатори бувають локальні (підприємств, відомств, орга­нізацій), галузеві, загальнодержавні. При складанні класифікаторів нижчого рівня керуються відповідними класифікаторами вищого рівня, чим забезпечується їх методологічна та інформаційна єдність.

Після прийняття вказаної вище постанови на державному рівні було розроблено кілька десятків класифікаторів, які розділялися на чотири групи.

1. Про трудові та природні ресурси (професій, посад, кадрів, спеціальностей, корисних копалин і т. ін.).

2. Про предмети праці, виробничу діяльність і послуги.

3. Про структуру народного господарства та адміністративно-територіальний поділ.

4. Про документацію (платіжний оборот, одиниці вимірювання, стандарти, документацію).

Серед таких класифікаторів загальнодержавний класифікатор промислової та сільськогосподарської продукції (ЗКП), загальнодержавний класифікатор підприємств і організацій (ЗКПО), загальнодержавний класифікатор платіжного обороту, загальнодержавний класифікатор робіт і послуг і т. ін. Такі класифікатори призначені для використання переважно в автоматизованих системах загальнодержавного та галузевого рівня, тому включають коди вищих класифікаційних угруповань і мають значну довжину. Так, у ЗКПО ідентифікаційний код підприємства чи організації складається з 8 розрядів, а повний код з вищими класифікаційними ознаками (га­лузь, адміністративно-територіальна приналежність, міністерство, управління і т. ін.) має 25 розрядів. У ЗКП з вищими класифікаційними угрупованнями код має 11 розрядів такої структури: