Інформаційні системи в аграрному менеджменті
6


Розділ 1

РОЛЬ КОМП’ЮТЕРНИХ ТЕХНОЛОГІЙ В УПРАВЛІННІ ГАЛУЗЗЮ
СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА

1.1. Комп’ютеризація аграрного менеджменту —
складова частина удосконалення управління

Створення інформаційних систем управління народним господарством на основі комп’ютерних технологій — невіддільна складова об’єктивного процесу інформатизації сучасного суспільства. Комп’ютерні інформаційні системи поступово перетворюються на основний засіб удосконалення управління економічними та іншими об’єктами. Завдяки машинному виконанню технічних операцій полегшується праця управлінців, підвищується продуктивність. Аграрний управлінський процес швидко позбавляється від ознак рутинності, дедалі виразніше набуває творчого характеру.

Неможливість здійснювати управління традиційними методами на більшості сільськогосподарських об’єктів пов’язана зі значним зростанням обсягу інформації, ускладненням у ринкових умовах зв’язків, появою нових задач, методів і засобів управління. Ріст економічної інформації, у свою чергу, пов’язаний з ускладненням економічних зв’язків, зростанням обсягів виробництва (за винятком відомого спаду в останні роки) і пов’язаним з ним збільшенням доку­ментації, розширенням і поглибленням аналітичних розрахунків.

Ускладнення економічних зв’язків у ринкових умовах зумовлене загальною економічною ситуацією в країні, інфляційними процесами, коливаннями цін та іншими факторами у взаємовідносинах між постачальниками і покупцями.

Суттєво змінюють управлінську роботу, у тому числі й в аграрному менеджменті, численні новітні технології, нові задачі та методи їх розв’язування. Навіть у сільському господарстві, де сторіччями відшліфовувалися стабільні технології, останнім часом створюється багато нових технологій, що потребують також і іншого управлінського підходу. У рослинництві почали використовувати керовані ЕОМ рóботи для пересадження рослин (близько половини рослин, що забезпечують населення продуктами споживання, на