Інформаційні системи в аграрному менеджменті
12

графопобудовувачів (плоттерів) та інших периферійних засобів. Вони дають змогу значно прискорити і поліпшити якість проектних робіт, автоматизувати створення проектної документації та скоротити термін упровадження проектів. Так, САПР в автомобілебудуванні дозволяють скоротити термін проектування автомобілів у 3 – 4 рази.

Першими за часом створення і найпоширенішими протягом усіх років є автоматизовані та автоматичні системи управління технологічними процесами (АСУТП), які належать до технологічних систем. Вони призначені для управління технологічними процесами чи проведення експериментальних досліджень. АСУТП дозволяють замінити людей на шкідливих для їх здоров’я операціях (фарбуван­ня, нікелювання, зварювальні роботи та пов’язані з хімічними реак­ціями тощо), підвищують продуктивність праці, за заданими параметрами оптимізують виробництво, підвищують якість продукції, мають швидку окупність. Різновиди АСУТП такі:

Ÿ гнучкі виробничі модулі (ГВМ) — виробництво виробів довіль­ної номенклатури у визначених межах їх характеристик на облад­нанні, керованому ЕОМ;

Ÿ робототехнічні комплекси (РТК) — ГВМ з промисловими рóботами;

Ÿ гнучкі виробничі системи (ГВС) і гнучкі автоматизовані виробництва (ГАВ) — сукупність РТК, ГВМ, складських та інших систем, що забезпечують швидку перебудову виробництва на нову продукцію, а також високий рівень автоматизації виробництва.

У класифікації автоматизованих систем на основі рівня управ­ління враховуються вертикальний (виробничий) і горизонтальний (територіальний) управлінські рівні.

На основі вертикального рівня управління виокремлюють:

галузеві АС ( АС Міненерго, АС сільського господарства і т. ін.);

АС об’єднань, підприємств, організацій ( АСУВО, АСУП);

АС структурних підрозділів ( АС відділку, цеху).

Останнім часом з використанням ПК певною автоматизованою структурною одиницею в управлінській системі стало автоматизоване робоче місце спеціаліста (АРМ), тобто робоче місце персоналу АС, обладнане засобами, що забезпечують участь людини в реалізації функції АС.

На основі горизонтального рівня управління можна розрізняти АС:

області (автономної республіки);

міського господарства (АСУМГ);

району(РАСУ).

За функціональним призначенням і рівнем автоматизації процесів управління серед традиційних управлінських автоматизованих систем розглядають інформаційно-пошукові (ІПС), системи під­тримки прийняття рішень (СППР), інтелектуальні (ІнС).