Інформаційні системи в аграрному менеджменті
14

Інформаційне забезпечення — сукупність реалізованих рішень щодо обсягів, розміщення і форм організації інформації, яка циркулює в системі.

Технічне чи програмне забезпечення — сукупність технічних чи програмних засобів, що використовуються при функціонуванні системи.

Математичне забезпечення — сукупність математичних мето­дів, моделей і алгоритмів обробки інформації, використовуваних при створенні системи.

Організаційне забезпечення — сукупність документів, що регламентують діяльність персоналу при функціонуванні системи.

Лінгвістичне забезпечення — сукупність мовних засобів для формалізації природної мови, побудови та поєднання інформацій­них одиниць при спілкуванні персоналу із засобами обчислювальної техніки.

Правове забезпечення — сукупність правових норм, що регламентують правостосунки при функціонуванні системи і юридичний статус результатів її функціонування.

На практиці виокремлюють і такі підсистеми: кадрового, технологічного і ергономічного забезпечення, управління збутом продукції, управління матеріально-технічним постачанням і т. ін.

У межах підсистем згідно з їх функціями розв’язуються задачі автоматизованої системи. Під задачею АС розуміть частину автоматизованої функції АС, що характеризується кінцевим або проміжним результатом у конкретній формі [4]. Наприклад, задачею може бути автоматизоване складання технологічної карти, нарахування заробітної плати і тому подібне. За характером виконання задачі поділяють на задачі прямого розрахунку, оптимізаційні, пошукові і т. ін.

Розглянуту структуру АС можна подати у вигляді двовимірної таблиці, де по горизонталі перераховуються функціональні підсис­теми, а по вертикалі забезпечуючі, чи навпаки.

Підсистеми забезпечення

Функціональні підсистеми

(забезпечуючі)

Нормування

Перспективного планування

і т. д.

Інформаційного

Технічного і т. д.

Структурну модель системи можна зобразити у вигляді піра­міди, куба. Наприклад, на одній грані куба вмістити наведену щойно таблицю, на іншій назвати рівні управління (об’єднання, господарство, відділок), ще на одній — стадії виробництва (підго­товка виробництва, основне і допоміжне виробництво, реалізація продукції) і т.ін.