Інформаційні системи в аграрному менеджменті
18

ня виробництва й самого управління. Без неї був би неможливим сам процес управління економічним об’єктом. Економічна інформація є як предметом, так і продуктом автоматизованої обробки.

Економічній інформації притаманні специфічні особливості, які необхідно враховувати при виборі технічних засобів збору та обробки інформації, організації всієї інформаційної системи. Ідеться насамперед про дискретність і переважно літерно-цифровий вигляд; масовість та потребу в значній арифметичній і логічній обробці; необхідність тривалого зберігання і нагромадження даних, перегрупування за різними ознаками; документальне оформлення; повторення в установлених часових межах і значну частку сталих елементів.

Зауважимо, що інформація вважається стабільною, якщо коефі­цієнт стабільності ( як відношення незмінюваного її обсягу за певний період до всього обсягу за цей самий період) не менший за 0,85.

Для вивчення внутрішнього складу, закономірностей утворення, можливостей групування, обробки та використання інформації необхідно знати її класифікацію.

Згідно з функціями, виконуваними інформацією у процесі уп­равління, її поділяють на нормативну, планову, бухгалтерську, оперативно-технічну, статистичну, конструкторсько-технологічну.

За відношенням до інформаційної системи об’єкта розглядають вхідну і вихідну, внутрішню і зовнішню інформацію.

За відношенням до процесу обробки інформація поділяється на вихідну (первинну), похідну, проміжну, результатну, оброблювану, необроблювану.

Класифікацію економічної інформації щодо інформаційної системи і процесу її обробки можна подати у вигляді схеми, зображеної на рис. 3.1.

Рис. 3.1. Функціональна схема класифікації інформації
за відношенням до інформаційної системи і процесу обробки