Інформаційні системи в аграрному менеджменті
210

дарських операціях, а обороти по синтетичних бухгалтерських рахунках є накопиченням підсумків по регламентованих аналітичних рахунках.

Деякі специфічні розрахунки пов’язані з розподілом бригадного заробітку між її членами, розподілом додаткової оплати за продукцію, виявленням і розподілом відхилень від постійних цін ТМЦ, розподілом накладних видатків тощо.

Значно складнішими є алгоритми більшості аналітичних розрахунків, в яких задіюється досить великий арсенал статистичних і ма­тематичних методів, хоч часто аналіз також виконується простим порівнянням планових і фактичних даних чи з деяким доповненням інших методів. Наприклад, для визначення ступеня впливу фактору цін на собівартість продукції користуються такою формулою:

                                   ,                                   (16.4)

де O — відхилення фактичної собівартості продукції від планової (нормативної) за рахунок фактору цін;

Pi і P¢i — планова і фактична оцінка одиниці i — х витрат в натуральному вираженні;

Q¢ i — фактичні затрати по i -й статті в натуральному вираженні;

V¢ фактичний вихід всієї продукції в перерахунку на основну.

Розрахунок коефіцієнта Альтмана для оцінювання ймовірності банкрутства (див. табл. 16.30) виконується так:

(16.5)

Типи ситуацій для порівняння розрахованого коефіцієнта віро­гідності банкрутства наведені в табл.16.30.

Але як даний алгоритм розрахунку, так і більшість інших аналогічних розрахунків (коефіцієнтів ліквідності, забезпеченості власними засобами і платіжної здатності, фінансової стійкості тощо) закладені у відповідні використовувані для цього програмні продукти (БЕСТ-Ф, ГАЛАКТИКА і т.ін.) і реалізуються автоматично за запитом користувача.

Сказане стосується й поширених алгоритмів аналітичних розрахунків з використанням дисперсійного, регресійного, кореляційного [див. формули (16.6) і (16.7)] та інших методів аналізу.