Інформаційні системи в аграрному менеджменті
214

екран дисплея у вигляді таблиці через підменю головного меню Операції / Рахунки. Таблиця має такі графи: Рахунок, Назва, Вид субконто, К, В і Ан (рис. 16.6).

Під «субконто» в системі розуміється певна група об’єктів аналітичного обліку. Наприклад, для об’єктів аналітичного обліку по рахунках 01, 02, 03 субконто може бути «Основні засоби», а для рахунків 60, 61, 62, 64, 76 — «Організації». У графі «К» проставлений знак «+», якщо по рахунку чи субрахунку передбачений кількісний облік. Якщо ж по рахунку ведеться валютний облік, то знак «+» проставлений у графі «В». Знак «+» в графі «Ан» свідчить про необхідність виконання в розрізі рахунків чи субрахунків аналізу оборотів з об’єктами аналітичного обліку інших рахунків. Записи в таблиці рахунків можна переглядати, добавляти, видаляти, коригувати, друкувати.

Аналітичний облік можна вести за рахунками, за субрахунками і за рахунками та субрахунками разом. Практично аналітичний облік ведеться за рахунками, з об’єктів обліку яких необхідно знати обороти і залишки (основні засоби, матеріали, нематеріальні активи, малоцінні і швидкозношувані предмети, готова продукція і товари, розрахунки: з постачальниками, за виданими і одержаними авансами, з покупцями, з підзвітними особами, засновниками, дебіторами і кредиторами). Засобами аналітичного обліку в системі можна вести облік нарахування амортизації, облік заробітної плати, валюти, аналізувати фінансовий стан підприємства. Система видаватиме в подальшому аналітичні відомості по тих рахунках і субрахунках, напроти яких в таблиці плану рахунків записана якась назва субконто.

Список субконто можна переглядати і коригувати у вікні «Види субконто», що відкривається командами головного меню Операції / Види субконто чи іншим способом (можна при перегляді рахунків обліку перевести курсор у графу «Вид субконто», клавішами «Shift» + «Enter» увійти в режим редагування і натиснути клавішу «F4» чи кнопку «Вибір» з попереднім підведенням курсора в потрібний рядок). А з вікна «Види субконто» можна визвати вікно списку значень поточного виду субконто (на якому знаходиться курсор у вікні «Види субконто»), що має вигляд таблиці з графами: зображення картки наявності  чи відсутності  підпорядкованого субконто, коду, назви і ціни чи параметра субконто. В цей час на екрані буде два діалогових вікна. Якщо у вікні «Види субконто» переміщувати курсор, то у вікні «Список субконто» змінюватиметься інформація відповідно до зміни виду субконто. Натисканням на кнопку «Параметри» вікна «Види субконто» мож