Інформаційні системи в аграрному менеджменті
220


Розділ
17

ІНФОРМАЦІЙНІ СИСТЕМИ
АГРАРНОГО МЕНЕДЖМЕНТУ
НА РЕГІОНАЛЬНОМУ РІВНІ

17.1 Основні задачі і організація їх розв’язування
в інформаційних системах аграрного менеджменту
на регіональному рівні

Підвищення ефективності аграрного менеджменту і сільського господарства в цілому значною мірою залежить від їх інформатизації, створення систем АРМ, локальних і глобальних комп’ю­терних мереж, поглиблення зв’язків між вітчизняними і зарубіжними інформаційними, ринковими і науковими центрами на всіх рівнях галузі.

Автоматизоване розв’язування задач аграрного менеджменту на регіональному рівні пов’язане з необхідністю виконання управлінських робіт на рівні району, області, автономії, виробничого об’єднання тощо. Такі задачі можуть вирішуватись у виробничих управліннях адміністративних одиниць, по лінії Держкомстату, в районних механізованих структурах, великих корпоративних об’єднаннях і ін. У свою чергу, зведені планово-облікові і аналітичні дані окремих регіонів можуть бути використані на регіональному і державному рівні для розробки програм структурної перебудови галузі, переміщення виробництва в найбільш сприятливі для нього місця, створення кращого мотиваційного механізму, удосконалення кредитної та податкової систем, системи підтримки товаровиробників.

У системі Мінагропрому, починаючи з районного рівня, вирішуються задачі зведення і аналізу даних, планування і прогнозування, регулювання. Основне джерело інформації для цього — річні та інші звіти, оперативні дані, а також статистичні дані, що збирає і надає користувачам Держкомстат.

У загальних рисах такі самі задачі вирішуються і в інших регіональних формуваннях, але, звичайно, зі своєю специфікою. Наприклад, в даний час створюються і функціонують багато спеціалізованих виробничо-комерційних формувань по вирощуванню, переробці і збуту овочів, винограду, цукрових буряків, збиранню
і переробці молочних продуктів тощо. За цих умов постає потре-