Інформаційні системи в аграрному менеджменті
227

бартерного обміну) для інформування учасників ринку (виробників, переробників, транспортників, оптовиків, роздрібних продавців, органів державного управління).

Ціни обновлюються щонеділі. Причому поряд з цінами на сільськогосподарську і продовольчу продукцію подається вартість послуг (транспортних, агросервісних, посередницьких при реалізації) та засобів виробництва. Ціни подаються по всьому ланцюгу від первинного виробника до кінцевого споживача, по всіх елементах ринкової інфраструктури (аукціони, біржі, торгові доми, роздрібна торгівля) та двосторонніх угодах.

Споживачами результатів цінового моніторингу продовольчого ринку є не тільки органи державного управління (Кабінет міністрів, Міністерство агропромислового комплексу, інші міністерства і відомства), але й самі учасники продовольчого ринку (сільськогоспо­дарські і переробні підприємства, підприємства громадського харчування і роздрібної торгівлі, заготівельні організації, міські ринки, об’єкти біржової і оптової торгівлі тощо).

17.2 Інформаційні і технологічні аспекти
розв’язування задач в ІС
аграрного менеджменту на регіональному рівні

Переважна більшість вихідної інформації вирішуваних задач на регіональному рівні необхідна управлінському персоналу для прийняття управлінських рішень, а тому видається здебільшого у вигляді машинограм і відеокадрів.

У районних і обласних управліннях сільського господарства, де штат персоналу значно скоротився (у 4 — 5 раз), вихідна інформація автоматизовано вирішуваних задач може певною мірою допомагати підтримувати контролюючі і регулюючі функції цих органів. В частині планової інформації в основному складають зведені плани (основні показники) розвитку АПК, проекти планів на наступний рік. З облікової інформації одержують зведені дані таблиць бухгалтерських звітів та різні зведені оперативні дані про показники рослинництва, тваринництва, використання сільськогосподарських машин і засобів.

На основі планових і фактичних даних у звітному періоді, а також фактичних даних у базисному (передуючому) і звітному періоді з допомогою комп’ютерів складають аналітичні машинограми. Машинограми з факторним аналізом обсягів валових зборів урожаю по господарствах і районах (об’єктах аналізу), відхилень прибутку від реалізації, динаміки рівня рентабельності, що складаються також на