Інформаційні системи в аграрному менеджменті
26

це якісне чи кількісне вираження ознаки класифікації (кількість видів робіт).

Суть ієрархічного методу класифікації полягає в послідовному поділі множини об’єктів на підпорядковані класифікаційні угруповання. Такий поділ добре унаочнюється з допомогою ієрархічного граф-дерева. Наприклад, інформаційну сукупність «працюючі сільськогосподарські підприємства» за ієрархічним методом можна класифікувати так, як це зображено на рис. 4.1.

Рис.4.1. Ієрархічний метод класифікації інформації

Перевагою ієрархічного методу класифікації є логічність побудови, велика інформаційна місткість і простота навіть ручного пошуку. Недолік методу полягає в його жорсткій структурі, що іноді позбавляє систему гнучкості, а в разі потреби перегрупувати об’єкти утруднює машинне розв’язування задач (коли виникають заздалегідь не передбачені ознаки).

Особливістю фасетного методу класифікації є паралельний поділ множини об’єктів на незалежні класифікаційні угруповання — незалежні фасети. Так, зазначену щойно інформаційну сукупність «працюючі підприємства» можна класифікувати на такі фасети: чоловіки і жінки; військовозобов’язані і невійськовозобов’язані; з вищою освітою, із середньою освітою, із сердньою спеціальною освітою, без освіти; члени профспілки і не члени профспілки і т. ін. Фасетний метод можна унаочнити так, як це зроблено на рис. 4.2. Замість множини «Працюючі підприємства» можна взяти множину «Чоловіки» і розбити на два класи «партійні» та «позапартійні» та ін.