Інформаційні системи в аграрному менеджменті
30

коді виділяється 2, 3 і т.д. розряди (залежно від кратності одиниці з нулями для серії номерів). Через це система ще називається порозрядною. Перевага системи — у логічності побудови коду, наочності і легкості його запам’ятовування, тому вона найчастіше використовується в державних класифікаторах. Недоліком системи є велика довжина коду, особливо в разі багатьох угруповань.До цього призводить значна частина запасних номерів у виділених серіях, ос­кільки серії необхідно округляти до одиниці з нулями.

Шахова система кодування є різновидом десяткової, але використовується при наявності двозначної номенклатури, коли можна побудувати так звану «шахову таблицю». Це видно з коду причин і винуватців простоїв:

Причина

Винуватець

Погода

Відсутність пального

Відсутність інструменту

Виконавець

11

21

31

Бригадир

12

22

32

Адміністрація

13

23

33

Позитивною властивістю шахової системи є наочність і легкість запам’ятовування коду, а недоліком — обмеженість використання.

Суть системи повторення полягає в тому, що в конкретному ко­ді повторюється якась кількісна сторона властивості об’єкта, яка іс­нувала до розробки коду. Наприклад, у номенклатурному номері гвіздків може повторюватися їх довжина чи діаметр, у гаражному номері автомобіля може повторюватися частина номера державто­інспекції і т. ін. Переваги та недоліки системи аналогічні тим, що їх має шахова система.

Комбінована система кодування є різновидом десяткової, але в коді наявного в ньому якогось угруповання використана також інша система кодування. Наприклад, у коді витрат на виробництво для кодування об’єктів витрат використана серійна система кодування, а для галузей — порядкова і т.д. Переваги та недоліки системи залежать від використовуваних у ній інших систем кодування.

У процесі класифікації та кодування іноді виконується операція перекодування, що полягає у присвоєнні закодованому угрупованню чи закодованому об’єкту класифікації нового коду. При цьому можуть використовуватися перекодовувальні таблиці, тобто табли­ці відповідності кодів одних і тих самих класифікаційних угруповань і (або) об’єктів класифікації з різних класифікаторів.

Для підвищення достовірності інформації при її перетворенні у процесі кодування розраховується контрольне число, що використовується для перевірки правильності запису кодів. Таке