Інформаційні системи в аграрному менеджменті
50

Конструктивно диски CD-ROM схожі з МО-дисками, але для
запису інформації робоча поверхня (тонкий алюмінієвий чи інший шар) пропалюється променем лазера, що не дозволяє повторно записувати нову інформацію на цей самий диск. До того ж диск не має захисного «конверта», а зберігається у пластиковій коробці,
з якої при використанні диск необхідно вийняти і вставити в
CD-привод.

Але існують оптичні дисководи з можливістю ще одного запису на них інформації. Більше того, розроблені так звані PD-диски (Phase Change Dual), які візуально від дисків CD-ROM не відрізня­ються (хоч і мають пластиковий конверт), але дозволяють багатократно записувати на них інформацію. У них застосовується технологія, що використовує зміну фазового стану речовини, коли від нагрівання променем лазера змінюється фазовий стан найдрібніших кристалів робочого шару носія і цим впливає на віддзеркалюючу його здатність. Нині поки що випускаються PD-диски на 650 Мбайт з часом доступу 165 мс. Комбіновані дисководи типу PD/CD дозволяють зчитувати інформацію не лише з PD-дисків, а й з усіх видів дисків CD-ROM.

Існує також технологія одноразового лазерного запису CD-R, яка від технології CD-ROM відрізняється записом інформації за методом обезбарвлення окремих ділянок на інформаційних доріжках диска у спеціальному шарі із органічної речовини. Але оскільки ці носії більш схильні до зовнішніх впливів, то значного поширення вони не мають. До того ж нещодавно з’явилися пристрої CD-RW (CD Erasable) з можливістю перезапису.

Розроблені також технології виготовлення і використання дис­ків одноразового запису типу DVD-ROM (Digital Vеrsatile Disc — цифровий багатофункціональний диск, що початково задумувався як Digital Video Disc — цифровий відеодиск). Маючи розміри лазер­них дисків CD-ROM, вони значно перевищують CD-диски за обся­гом запису: 4.7 -17 Гбайт проти 682 Мбайт CD-ROM. Традиційно CD-й DVD-диски складаються з віддзеркалюючого шару (переваж­но алюмінієвого) і вуглецевої плівки. Передбачається випуск дисків одноразового запису DVD-R з використанням, як і CD-R, замість вуглецевої плівки органічного барвника, а незабаром і дисків багаторазового запису DVD-RAM.

Достоїнством дисків DVD (окрім DVD-R) є можливість розмі­щення над віддзеркалюючим шаром спеціального напівпрозорого матеріалу, що дозволяє записувати і читати інформацію різними лазерами як із двох шарів: 4.7 Гбайт з віддзеркалюючого і 3.8 Гбайт з напівпрозорого шару (а при двосторонньому запису це й становить цифру 17 Гбайт). До того ж можна виготовляти гібридні носії CD/DVD, коли напівпрозорий шар DVD розміщується поверх повністю віддзеркалюючого шару CD і з допомогою червоного ла