Інформаційні системи в аграрному менеджменті
56

Рис. 6.5. Схема створення БД

На інфологічному (інформаційно-логічному) рівні вказується, що повинна мати і обробляти проектована система, не торкаючись конкретних питань її реалізації. Інфологічна модель (ІЛМ) — це опис предметної області, виконаний без орієнтації на використовувані подальші програмні та технічні засоби. Мета інфологічного моделювання — створити в міру точне і повне відображення реального об’єкта інформації для подальшого використання при побудові БнД.

ІЛМ повинна адекватно відображати предметну область мовою, зрозумілою як спеціалісту предметної області, так і адміністратору БнД, забезпечити однозначне трактування моделі і бути динамічною. Вибір мовних засобів при цьому — нелегке завдання, оскільки вони мусять бути досить потужними і гнучкими для опису різних предметних областей і одночасно простими у використанні.

У процесі створення ІЛМ виконується інформаційний аналіз (з використанням різних методів), виділення і опис об’єктів, опис зв’язків між об’єктами, опис процесів та даються інші відомості (довжина реквізитів і т. ін.).

ІЛМ, які дають уявлення адміністратору БнД і користувачам про предметну область, називають ще концептуальними моделями.

Датологічна (внутрішня) модель БД є подальшою орієнтацією логічної моделі предметної області на конкретну СУБД. Тому при створенні датологічної моделі потрібно добре знати особливості конкретної СУБД, обмеження і фактори, що впливають на вибір логічних структур даних.

При ручному проектуванні побудову датологічної моделі починають з графічного подання структури БД , оскільки воно наочніше. У разі автоматизованого проектування — навпаки, спочатку одержують аналітичне подання структури, а потім за ним відтворюється графічне уявлення.

При проектуванні датологічної моделі виділяється мінімальна логічна одиниця (елемент даних, поле і т. ін.), здійснюється групування елементів у структури вищих рівнів і визначаються зв’язки між ними з урахуванням обмежень СУБД, ресурсів і потреб користувачів, установлюються зв’язки не лише між відповідними сутностями предметної області, а й зв’язки, що виникають у процесі обробки інформації у БД. Великий вплив при цьому на датологічну модель можуть мати можливості фізичної організації даних.

Суть фізичної моделі БД полягає у відображенні датологічної моделі в середовищі зберігання з урахуванням можливостей СУБД і фізичної організації даних. При цьому вибираються методи доступу,