Міжнародна економічна діяльність України
177

Резюме

У структурі міжнародної економічної діяльності України транспортні послуги відіграють особливу роль, що пов’язано з геостратегічним положенням держави, а також з історичними традиціями торгівлі, її транспортного, передусім флотського забезпечення.

Транспортні послуги відіграють помітну стабілізуючу роль у платіжному балансі України, що стало вагомим фактором подолання тривалої економічної кризи перших років і прискореного розвитку національного господарського комплексу надалі.

Розв’язання завдання ефективнішого використання транзитного статусу України слід пов’язувати з розширенням представництва держави на міжнародному рівні: участю в роботі міжнародних об’єднань, приєднанням до міжнародних конвенцій та угод у транспортній галузі, здійсненням міжнародних перевезень людей і вантажів.

Практичними механізмами реалізації міжнародних тран­спортних проектів на рівні підприємницьких ланок — спеціалізованих транспортних фірм — можуть бути трансакції, пов’язані із капіталовкладеннями та міжнародною кооперацією.

Задля ефективної реструктуризації системи власності та управління великих транспортних об’єктів можливе використання вторинного ринку цінних паперів, реалізація державних пакетів акцій ефективним міжнародним суб’єк­там господарювання в галузі, застосування концесійних угод. З метою модернізації рухомого складу та обладнання для обслуговування транспортних перевезень доцільно використовувати лізингові механізми отримання техніки.

Поліпшення транспортного забезпечення міжнародної економічної діяльності може значно знизити собівартість на зовнішніх ринках товарів українського експорту, підвищити економічну ефективність імпорту завдяки мінімізації транспортних витрат та пришвидшення перевезень, і навіть відкрити нові ринки. Розвиток транспортної інфраструктури, залучення нових транспортних засобів можуть стати важливими чинниками зростання результативності міжнародного співробітництва України, поглиблення процесів спеціалізації та розширення кооперування. Такий розвиток слід розглядати і як важливий чинник європейської інтеграції України, поліпшення конкурентності національної економіки у світовому масштабі.

ПОЗАЛЕКЦІЙНИЙ БЛОК

Теоретичні паралелі

Розвиток транспорту в контексті
технологічних та політичних факторів

Розвиток транспорту у світі й Україні відбувається в тісному зв’язку з тими факторами та процесами, які формують тенденції сучасної глобалізації суспільно-господарського життя, утворення потужних регіональних блоків країн.

Проблеми розвитку ринку транспортних послуг пов’язані з широким комплексом операцій із планування, організації маркетингової діяльності, вивчення значних інформаційних масивів. Протягом 80—90-х років у США, країнах Західної Європи поширилася діяльність підприємств, які надають послуги логістики. Такі послуги дають змогу оптимізувати транспортні потоки, зменшити обсяги перевезень за рахунок уникнення неоптимальних рішень щодо маршрутів, вибору джерел сировини тощо.

Крім технологічних, на розвиток транспорту впливають і соціально-політичні чинники. Серед позитивних результатів такого впливу слід відзначити створення конкурентного середовища, що сприяло поліпшенню транспортного обслуговування споживачів, підвищенню ефективності та якості роботи багатьох транспортних підприємств.

Втім, мали місце й негативні або, м’якше, суперечливі наслідки. Так, Україна, як колишня республіка СРСР, мала розвинуту та високоінтегровану до єдиного союзного простору, спільної інфраструктури транспортну мережу. Але внаслідок дезінтеграції господарських комплексів припинили існування деякі системи спільного управління транспортом.

Функціонування незалежної України, як і інших колишніх союзних республік, привело до зміни уявлення про те, що є внутрішніми, а що міжнародними транспортними перевезеннями: адже колишні міжреспубліканські поїздки та поставки товарів і предметів кооперації перетворилися на міжнародні. Відтак частка міжнародних перевезень на авіаційному транспорті перевищує для нашої держави 86 % загальних перевезень. Відповідний показник по залізничному транспорту становить близько 40 %, морський i річковий транспорт узагалі переважно обслуговують міжнародні економічні зв’язки.