Міжнародна економічна діяльність України
296

фірма, яка здійснює пошуково-розвідувальні та експлуатаційні роботи, сама їх фінансує і страхує, тобто перебирає на себе як витрати, так і ризики господарської діяльності. ТНК-підрядник отримує винагороду в натуральній формі, тобто у вигляді видобутої сировини або енергоносіїв.

Негативний бік подібної форми співробітництва пов’язаний із тим, що ТНК, які вдаються до неакціонерних форм експансії у країнах периферії, значно меншою мірою заінтересовані в досягненні позитивних результатів країнами та національними підприємствами, які користуються послугами метропольних структур. Унаслідок реалізації таких неакціонерних коопераційних моделей реципієнти можуть зіткнутися із ситуацією, коли вони стають нездатними самостійно впоратись із подальшим фінансуванням проектів, управлінням створеними об’єктами. Особливо гострою ця проблема стала для багатьох країн «третього світу» з 80-х років, коли загострилася криза заборгованості, а умови залучення коштів у формі кредитів погіршилися через підвищення боргових відсотків.

Відносно несприятлива ситуація для ТНК, яка виникла в 70-ті роки у зв’язку із прагненням ряду країн, що розвиваються, особливо фінансово забезпечених членів ОПЕК, звільнитися від контролю з боку провідних корпорацій та знизити для цього рівень прямих іноземних інвестицій, змінилася. У 80-х та 90-х роках погіршився фінансовий стан багатьох країн «третього світу», а це в ряді господарських ситуацій означало виникнення сприятливішої кон’юнктури для корпорацій, оскільки означало більш високий попит на інвестовані капітали.

У будь-якому разі поширення високотехнологічних видів промисловості, подальша спеціалізація наукомісткого виробництва зумовлюють значущість неакціонерних форм участі ТНК в економіці країн, що розвиваються.

Резюме

Поширення процесів транснаціоналізації бізнесу, утворення надвеликих ринкових структур стає результатом та важливим чинником розвитку інвестиційних процесів, усієї системи міжнародних економічних відносин. Концентрація капітальних ресурсів, процеси злиття та поглинання приводять до формування приватних структур, які є зіставними за обсягами економічної діяльності з національними відтворювальними комплексами, інколи перевищуючи їх. Результатом цього процесу стають нові умови міжнародного співробітництва, частковий перерозподіл регулюючих повноважень між державами та ТНК на користь останніх. Вагомим підживленням цієї тенденції є сучасні процеси лібералізації економічного життя, глобалізації процесів відтворення.

Усе це має особливе значення для активізації міжнародної економічної діяльності України. Розширення участі країни в роботі міжнародних ринків капіталів є фактором оптимізації інвестиційного процесу в державі. А в контексті поширення неакціонерних форм експансії компаній, що мають необхідний технологічний ресурс, можливим є забезпечення конкурентоспроможності українських підприємств, які не мають достатніх капіталів для проникнення на ринки країн, що розвиваються. Контрактні операції у сфері будівництва можуть поновити велико­масштабне співробітництво, зокрема в перспективному регіоні Близького Сходу та Перської Затоки, яке розпочалося з участю вітчизняних підприємств ще за радянських часів.

ПОЗАЛЕКЦІЙНИЙ БЛОК

Теоретичні паралелі

Транснаціоналізація виробництва є наслідком сучасних тенденцій міжнародних економічних відносин та чинником їх подальшого поглиблення. Адже вона є організаційним засобом подальшої спеціалізації виробництва, що веде до зниження витрат, підвищення продуктивності господарської діяльності.

Практика інтернаціоналізації виробництва дає змогу констатувати виникнення нових реалій міжнародної кооперації ще й тому, що у процесі взаємодії між державами та міжнародно-підприємницькими структурами кордони перших дедалі меншою мірою збігаються зі сферою економічних інтересів та діяльності останніх.

Виникає новий науково-технічний стан міжнародної кооперації виробництва. Дослідницька та дослідницько-прикладна сфера є не лише передумовою обміну товарами високої технології та поєднання виробничих зусиль у тих процесах господарського відтворення, яким вони передують. Науково-технічні розробки дедалі більше й самі стають предметом міжнародної кооперації виробництва, об’єктом дво- та багатосторонніх проектів з